Gdańsk dla muzyki polskiej – O’Bows Quartet

Weronika Kulpa – wiolonczela

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Adam Walaciński – Serenata na obój i trio smyczkowe
Mała muzyka jesienna na obój i trio smyczkowe

Roman Palester – Suite a quarte na obój, skrzypce, altówkę i wiolonczelę
Anna Rocławska-Musiałczyk – Miniatura kaszubska – światowe prawykonanie

Czas trwania koncertu: ok. 75'

O'Bows Quartet tworzą oboistka Magdalena Maniewska, skrzypaczka Alisa Kopac, altowiolistka Joanna Kravchenko oraz wiolonczelistka Weronika Kulpa, artystki związane z Operą Bałtycką, Polską Filharmonią Bałtycką i Akademią Muzyczną w Gdańsku. Zespół powstał w 2018 roku ze wspólnej pasji do muzyki kameralnej, a także z potrzeby wszechstronnego rozwoju artystycznego. Od momentu założenia prowadzi ożywioną działalność koncertową i popularyzatorską, prezentując szeroki wachlarz repertuaru.
W centrum zainteresowań artystycznych O'Bows Quartet znajduje się literatura XX i XXI w. Zespół często wykonuje stanowiącą niezwykle bogate źródło repertuaru XX-wieczną twórczość kompozytorów brytyjskich, na gruncie której gatunek kwartetu obojowego zyskał szczególną popularność. W repertuarze zespołu znajdują się również utwory okresu klasycznego. Istotnym aspektem działalności Kwartetu jest próba wskrzeszenia oraz upowszechnianie zapomnianych, rzadko wykonywanych XX-wiecznych dzieł autorstwa polskich kompozytorów. Poprzez współpracę zarówno z rodzimymi, jak i zagranicznymi kompozytorami, O’Bows Quartet dąży również do wzbogacenia literatury na kwartet obojowy o nowe pozycje.
Kwartet jest laureatem Stypendium Artystycznego Miasta Gdańska oraz Stypendium dla Twórców kultury Marszałka Województwa Pomorskiego. W listopadzie 2021 r. ukazała się debiutancka płyta zespołu zatytułowana „Visions4Gdańsk”, którą swoim patronatem objęła m.in. Prezydent Miasta Gdańska oraz Polska Filharmonia Bałtycka. Za płytę „Visions4Gdańsk” zespół został uhonorowany Pomorską Nagrodą Artystyczną za rok 2021 w kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu Muzyka, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

min kul 23 logo 100NIMIT www 300

Data wydarzenia poniedziałek, 25/09/2023, 19:00