66. MFMO w Oliwie – Stanislav Šurin

César Franck - Prélude, fugue et variation
Louis Vierne - Lied, Carrilon
Stanislav Šurin
Ein modales preludium – prawykonanie polskie
Nostalgia za Alenką
Fanfare

Jiří Strejc - Sonata I
Preludium – Aria – Toccata

Stanislav Šurin studiował grę na organach w Państwowym Konserwatorium w Bratysławie, w Konserwatorium Diecezjalnym w Wiedniu, na Uniwersytecie Muzycznym w Bratysławie w klasie prof. Ivana Sokola, a także prywatnie u prof. Johanna Trummera w Grazu. Jako solista kilkukrotnie występował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Słowackiej. Podczas koncertu z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Tajwanu wykonał tajwańskie prawykonanie Mszy głagolickiej L. Janáčka. Koncertował w wielu krajach Europy, w USA, Meksyku, Kanadzie, Japonii, Hongkongu, Uzbekistanie i Kazachstanie, ma na koncie wiele albumów z muzyką organową.
Stanislav Šurin jest założycielem i organizatorem międzynarodowych festiwali organowych w Trnawie, Pieszczanach, Skalicy oraz w katedrze św. Marcina w Bratysławie. Od 2002 roku wykłada organy na Katolickim Uniwersytecie w Rużomberku. Zajmuje się restauracją zabytkowych organów i budową nowych instrumentów (m.in. Filharmonia Słowacka, Katedra św. Marcina w Bratysławie). W ostatnich latach pracuje również jako kompozytor. W 2009 roku otrzymał Nagrodę Sebastiana przyznawaną przez organizację „Ars Ante Portas” za niezwykły wkład w rozpowszechnianie twórczości Johanna Sebastiana Bacha. W 2016 roku Został laureatem nagrody „Fra Angelico”, przyznawanej przez Konferencję Episkopatu Słowacji za zaangażowanie w propagowanie wartości chrześcijańskich w sztuce.

W ramach festiwalu łącznie 15 recitali w każdy wtorek i piątek do 22 sierpnia.
Wszystkie nadchodzące wydarzenia TUTAJ

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Archikatedra Oliwska w Gdańsku