66. MFMO w Oliwie – Axel Flierl

Craig Sellar Lang - Tuba tune D-dur op. 15
Marco Enrico Bossi  - Élévation op. 94 Nr. 1
Jerker Leijon - Kyrie eleison, In Memoriam, Festmusik
Richard Wagner - Pilgerchor z Tannhäuser (transkrypcja organowa: Franz Liszt)
Jan Sebastian Bach - Chorał Wohl mir, dass ich Jesum habe z Kantaty Herz und Mund und Tat und Leben BWV 147 (transkrypcja organowa: Maurice Duruflé)
Toccata, Adagio i Fuga C-dur BWV 564

Axel Flierl urodził się w Norymberdze w 1976 roku i jest jednym z najbardziej wszechstronnych artystów na niemieckiej scenie organowej. Studiował organy, improwizację organową i muzykę religijną w Monachium i Paryżu oraz muzykologię w Karlsruhe. Jego nauczycielami byli prof. Edgar Krapp, prof. Thierry Escaich i Vincent Warnier. Swoje kilkudziesięcioletnie studia nad twórczością i personą niemieckiego kompozytora Karla Höllera (1907-1987) zakończył rozprawą o utworach organowych Höllera w Karlsruhe pod kierunkiem prof. Thomasa Seedorfa. W 2006 roku został mianowany głównym organistą i dyrygentem w Bazylice św. Piotra w Dillingen an der Donau (Bawaria), które to miejsce przekształcił w centrum muzyki kościelnej. W 2007 roku zainaugurował w Bazylice międzynarodowy festiwal organowy Dillinger Basilikakonzerte, a na organach tejże Świątyni wykonał wszystkie dzieła organowe Karla Höllera i Maurice'a Duruflé (1902-1986). Ponadto od 2022 roku prowadzi gościnne wykłady w Papieskim Konserwatorium Muzycznym w Rzymie. Koncertuje w czołowych ośrodkach organowych w Australii, Hong-Kongu, USA, Abchazji, Kazachstanie, Ameryce Południowej, RPA, Izraelu, Palestynie, Islandii, Andorze i prawie wszystkich krajach europejskich.

W ramach festiwalu łącznie 15 recitali w każdy wtorek i piątek do 22 sierpnia.
Wszystkie nadchodzące wydarzenia TUTAJ

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Archikatedra Oliwska w Gdańsku