66. MFMO w Oliwie – Andrzej Chorosiński

66. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

Andrzej Chorosiński

Richard Wagner –  Wstęp do III Aktu opery Lohengrin / transkrypcja organowa: Theodore Dubois/
Karol Szymanowski – Etiuda b-moll op. 4 Nr 3
Charles M.Widor  - V  Symfonia f-moll , op. 13/5
cz. I  Allegro vivace
cz.II Allegro cantabile

Fryderyk Chopin – Nokturn f-moll op. 55/1 / transkrypcja organowa: A.Chorosiński/
Johann Christian H. Rinck – Wariacje n.t. Heil dir im Siegerkranz

Andrzej Chorosiński w 1972 roku ukończył z wyróżnieniem studia organowe na Warszawskiej Akademii Muzycznej i w tym samym roku otrzymał I nagrodę w konkursie improwizacji organowej w Kolonii w Niemczech. Dwa lata później zdobył dyplom z kompozycji w swojej Alma Mater. W latach 70 był finalistą konkursów organowych z zakresu improwizacji w Haarlem i Norymberdze. Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, Kazachstanie, Armenii, Azerbejdżanie, Sachalinie, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii , Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chapell w Cambridge, Katedrze Św. Patryka w Nowym Jorku. Town Hall w Adelajdzie. Dwukrotnie występował w Watykanie, w roku 1970 w Auli Pawła VI, na uroczystym koncercie z okazji 70. urodzin Jana Pawła II. Wraz z organistą watykańskim uczestniczył w liturgii i koncertowej oprawie muzycznej uroczystości kanonizacyjnych Papieży Jana Pawła II i Jana XXIII, 27 kwietnia 2014 roku na placu Św. Piotra w Rzymie. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad 20 płyt LP i CD dla polskich i niemieckich firm fonograficznych. W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał tytuł „Podwójnej Platynowej Płyty” płycie CD nagranej w Bazylice w Licheniu. W latach 1993-1999 sprawował godność Rektora Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie. W latach 1972-2022 prowadził klasę organów w warszawskiej Akademii Muzycznej, obecnie Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina. Był gościnnym profesorem w Japonii i Korei Południowej, gdzie w 2008 roku otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu w Keimyung. Andrzej Chorosiński Jest autorem licznych projektów organów w Polsce m.in. w Bazylice w Licheniu, Kościoła Wszystkich Świętych w Warszawie, Sali Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku jak również w Niemczech, Kanadzie i Japonii. Rok 2019 był rokiem jubileuszu 50-lecia działalności koncertowej Andrzeja Chorosińskiego. Od pierwszego koncertu w ramach światowego festiwalu Jeunesse Musical i występu w Genewie w 1979 roku, wykonał ponad 1500 recitali.

W ramach festiwalu łącznie 15 recitali w każdy wtorek i piątek do 22 sierpnia.
Wszystkie nadchodzące wydarzenia TUTAJ

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Archikatedra Oliwska w Gdańsku