66. MFMO w Oliwie – Giampaolo Di Rosa

66. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

Giampaolo Di Rosa (Włochy)

J.S. Bach – Chromatyczna fantazja i fuga d-moll BWV 903
C. Franck – Cantabile (Trois Pièces pour Grand Orgue)
L. van Beethoven – Sonata n. 17 op. 31 n. 2: Largo. Allegro – Adagio – Allegretto
(transkrycpja organowa G. Di Rosa) – polskie prawykonanie
G. Di Rosa – Improwizacja

Giampaolo Di Rosa to pianista organista, klawesynista, kompozytor, improwizator, muzykolog, pedagog. Artysta o bogatym repertuarze, cieszący się międzynarodową sławą i karierą. Koncertuje w Europie, na Bliskim Wschodzie, Australii, USA i Ameryce Południowej, w Hong Kongu, Makao i Singapurze. Posiada siedem dyplomów akademickich, w tym magisterium z gry na organach oraz stopień doktora analizy muzycznej. Artysta prezentuje szeroki repertuar muzyczny obejmujący wszystkie epoki w tym również muzykę współczesną (wszystkie dzieła J.P. Sweelincka, J.S. Bacha, C. Francka, F. Liszta oraz O. Messiaena). Recitale organisty charakteryzują się wysokim poziomem improwizacji. Prowadzi kursy mistrzowskie w zakresie improwizacji dla artystów-wykonawców i kompozytorów na całym świecie. Jako badacz działa na polu różnych dziedzin artystycznych. Jest autorem wielu nagrań i publikacji muzycznych. Poza działalnością koncertową Giampaolo Di Rosa działa na polu animacji kultury: jest założycielem i dyrektorem artystycznym międzynarodowych festiwali organowych. Od 2014 roku jest organistą-rezydentem w Katedrze w León (Hiszpania). W 2008 roku został mianowany tytularnym organistą i dyrektorem artystycznym Narodowego Kościoła Portugalskiego w Rzymie, gdzie zainicjował jedną z największych serii recitali organowych w Europie. W 2010 roku został odznaczony przez Prezydenta Republiki Portugalskiej Orderem Infanta Henryka w stopniu Oficera.

W ramach festiwalu łącznie 15 recitali w każdy wtorek i piątek do 22 sierpnia.

Wszystkie nadchodzące wydarzenia TUTAJ

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Archikatedra Oliwska w Gdańsku