Koncert symfoniczny z okazji Dnia Kobiet

Fot. Maurycy Śmierzchalski

Orkiestra PFB
Szymon Morus – dyrygent
Krystyna Stańko – śpiew
Dominik Bukowski – marimba, wibrafon
Marcin Wądołowski – gitara
Paul Rutschka – gitara basowa
Mikołaj Stańko – perkusja

Prowadzenie: Krzysztof Dąbrowski

Lekkie i chwytające za serce standardy jazzowe z płyty Aquarius (The Orchestral Session) Krystyny Stańko

Czas trwania koncertu: ok. 90

Krystyna Stańko
Jedna z najwybitniejszych wokalistek jazzowych w Polsce, autorka tekstów, kompozytorka, pedagog, laureatka wielu nagród, w tym medalu Gloria Artis 2014. Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach. Od 20 lat pracuje jako wykładowca śpiewu w Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Nagrała dwanaście albumów, zarówno z muzyką autorską, jak i we współpracy z innymi twórcami. Na stałe współpracuje z czołówką polskiego jazzu: Dominikiem Bukowskim , Piotrem Lemańczykiem, Marcinem Wądołowskim, Cezarym Konradem, a od kilku lat ze swoim synem Mikołajem Stańko. Na jej płytach pojawili się tacy artyści, jak Maciej Obara, Mateusz Smoczyński, Ze Luis Nascimento, Sri Hanuraga, Paul Rutschka, Irek Wojtczak, Jacek Królik, Piotr Żaczek, Jan Gałach i inni. Koncertowała w Kanadzie, Szwecji, Norwegii, Litwie, Niemczech, Białorusi, Rumunii, Czechach, Finlandii, a także na wielu festiwalach w Polsce.
Artystka ma na swoim koncie ważne nagrody, w tym: Album Roku Jazz Forum 2012 za płytę Kropla Słowa, Osobowość Muzyczna Radia Gdańsk za cotygodniową autorską audycję z muzyką jazzową, Kobieta Sukcesu 2017, Gdańskie Gwiazdy 2017 - Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska. Jest wielokrotną stypendystką Prezydenta Miasta Gdańska, a także laureatką Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Była dwukrotnie nominowana do Nagrody Fryderyka w kategorii Jazzowy Album Roku z zespołem (0-58). Ma na swoim koncie zwycięstwo na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, a także I Nagrodę Debiuty Opole - Nagroda im. Anny Jantar.
W 2018 roku obroniła tytuł doktora nauk muzycznych, a oprócz nagrywania płyt i koncertowania, jej misją jest promocja młodych talentów, propagowanie muzyki jazzowej i gatunków pokrewnych. Zasiada w jury konkursu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, Grad Prix Ladies Jazz Festival, Konkursie im. Ireny Jarockiej. Przez kilka lat była członkiem Rady Akademii Fryderyków.

Szymon Morus
Dyrygent, który nie obawia się prowadzić nawet najtrudniejsze dzieła. Doskonale odnajduje się w każdym rodzaju muzyki. Założyciel i dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej Progress, z którą od 2009 roku regularnie koncertuje, zapraszając do współpracy wykonawców o szerokich perspektywach artystycznych. Zespół ten specjalizuje się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Ma na swoim koncie osiem płyt. Szymon Morus propaguje zainteresowanie muzyką najnowszą poprzez liczne prawykonania, współpracując z polskimi kompozytorami młodego pokolenia. Realizuje również innowacyjne projekty edukacyjne dla najmłodszych odbiorców muzyki poważnej.
Za swoje osiągnięcia został uhonorowany Pomorską Nagrodą Artystyczną w roku 2016. Jest prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane, którego celem jest współpraca z instytucjami kultury, zespołami i indywidualnymi artystami w celu tworzenia wspólnych przedsięwzięć, łączących muzykę z poezją, teatrem i obrazem.
Studiował w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (klasa dyrygentury symfoniczno-operowej Wojciecha Rajskiego oraz klasa skrzypiec Andrzeja Kacprzaka). Tam też uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych w dziedzinie dyrygentura. Od października 2013 roku związany z macierzystą uczelnią, gdzie prowadzi zajęcia na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki.

krystynastanko.com

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 8/03/2024, 19:00
Cena 32-126,50 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie