Koncert symfoniczny – Luis Fernando Pérez

Orkiestra PFB
George Tchitchinadze – dyrygent
Luis Fernando Pérez – fortepian

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Program:

Wolfgang Amadeusz Mozart – Koncert fortepianowy nr 24 c-moll KV 491 [31’]

Przerwa [20']

Richard Wagner – Uwertura i muzyka z Aktu I z opery Tannhäuser [21’]
Richard Strauss – Suita z opery Kawaler srebrnej róży [20’]

Luis Fernando Pérez
Urodzony w Madrycie w 1977 roku hiszpański pianista. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w konserwatorium Pozuelo de Alarcón, gdzie uzyskał najwyższe oceny. W 1993 roku wstąpił do Reina Sofía School of Music, gdzie studiował pod kierunkiem cenionych artystów i pedagogów: Dmitri Bashkirov, Galiny Eguiazarovej oraz Márty Gulyás. Następnie przeniósł się na Uniwersytet Muzyczny w Kolonii, aby kontynuować naukę u Pierre-Laurenta Aimarda.
Nagrał kilka albumów i występował na niezliczonych scenach w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Europie. Otrzymał kilka cennych nagród, w tym Nagrodę Franza Liszta na Międzynarodowym Konkursie IBLA, Nagrodę Alicia de Larrocha i Medal Albéniza za nagranie Iberii Albéniza.

George Tchitchinadze
Jeden z najbardziej lubianych artystów Gruzji, który błyskawicznie zdobył uznanie publiczności i krytyków ze względu na imponujące umiejętności, smak i wyobraźnię, charyzmę, a przy tym ciepło i wrażliwość w kontaktach z publicznością i muzykami. Maestro rozpoczął swoją karierę jako dyrygent operowy w 1998 roku, prowadząc Koncert Galowy w czasie Międzynarodowego Festiwalu Operowego w Tbilisi. Obecnie prowadzi klasę dyrygentury i stoi na czele Wydziału Operowego w Państwowym Konserwatorium w Tbilisi.
George Tchitchinadze współpracował z kilkoma polskimi orkiestrami, takimi jak Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia czy Orkiestra Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. W ostatnim czasie poprowadził świąteczno-noworoczne koncerty z Gruzińską Orkiestra Kameralną w niemieckim Ingolstadt i Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, z którą często koncertuje. Odbył wiele tras koncertowych, m.in. po Izraelu z Państwową Operą i Baletem Tbilisi, występując w Jerozolimie, Quiriat Haim, Herzelii i Rishon LeZion. Prowadził takie orkiestry, jak Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Litewska Narodowa Orkiestra Kameralna, Państwowa Orkiestra Symfoniczna Azerbejdżanu czy Syryjska Narodowa Orkiestra Symfoniczna.
Maestro prowadził też orkiestrę Państwowej Opery i Baletu w Tbilisi, dyrygując m.in. Aidą Verdiego, Pajacami Leoncavalla czy Don Giovannim Mozarta. Współpracował także z Orkiestrą Kameralną św. Krzysztofa w ramach wileńskiego festiwalu Alternatywy. Pełnił też funkcję Dyrektora Muzycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Saga (Japonia), podczas którego poprowadził sławną Orkiestrę Muzeum Ermitażu z Sankt Petersburga.
George Tchitchinadze prowadził także Duńską Radiową Orkiestrę Symfoniczną i Holenderską Orkiestrę Symfoniczną w Enschede. Maestro współpracował z Sinfonią Varsovią w Warszawie, Bilbao, Mińsku i Japonii – wraz z nią debiutował na festiwalu La Roque d` Antheron w sierpniu 2010 roku.

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 15/03/2024, 19:00
Cena 27-100 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie