Koncert Papieski

Orkiestra PFB
Radosław Droń – dyrygent
Carlos Peña Montoya – harfa
Juliusz Wesołowski – harfa
Jakub Kornacki – narrator

W programie:

Andrzej Panufnik – Suita staropolska [9’]
Maciej Małecki – Concertino w dawnym stylu na dwie harfy i orkiestrę smyczkową [13’]
Ludwig van Beethoven – II Symfonia D-dur op. 36 [32’]

Recytacje fragmentów twórczości Jana Pawła II

Czas trwania koncertu: ok. 90’

Carlos Peña Montoya
Pochodzi z Kostaryki. W 2011 roku otrzymał tytuł Bachelor of Arts z wyróżnieniem w Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu w Austrii, a w 2014 roku tytuł Master of Arts z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest głównym harfistą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz regularnie gra w czołowych polskich orkiestrach, takich jak Warszawska Orkiestra Radiowa i Orkiestra Narodowego Forum Muzyki. Ponadto odbył wiele tras koncertowych z orkiestrami w Polsce, Tajlandii, Austrii i Niemczech, w tym z Siam Sinfoniettą w Tajlandii i Schleswig Holstein Music Festival Orchestra w Niemczech. Jest laureatem kilku stypendiów, m.in. stypendium Fundacji Yehudi Live Music Now.

Juliusz Wesołowski
Jest głównym harfistą Filharmonii Koszalińskiej w Koszalinie, a także regularnie gra w kilku polskich orkiestrach. W Akademii Muzycznej w Łodzi uzyskał tytuły licencjata i magistra z wyróżnieniem. W czasie studiów był stypendystą Ministerstwa Kultury. Zdobywał nagrody w międzynarodowych konkursach w Rosji, Ukrainie, Szwecji, Polsce, Austrii i Niemczech. Był zapraszany do udziału w kursach mistrzowskich m.in. z Chantal Mathieu, Anneleen Lenaerts i Susann McDonald.

Radosław Droń
Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie dyrygentury prof. Marka Pijarowskiego. Swoje umiejętności kapelmistrzowskie doskonalił na wielu kursach mistrzowskich, m.in pod kierunkiem.: Marin Alsop, George'a Tchitchinadzego, Gabriela Chmury, Rafała Jacka Delekty czy Tadeusza Strugały. Od sezonu artystycznego 2022/2023 współpracuje z Filharmonią Śląską im. H.M. Góreckiego w Katowicach.
W sezonie artystycznym 2017/2018 został wybrany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca jako uczestnik programu Dyrygent – Rezydent, dzięki któremu zaraz po ukończeniu studiów rozpoczął współpracę z Filharmonią Sudecką. W czerwcu 2018 roku na zaproszenie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej został wybrany do kolejnej edycji programu, obejmującego sezon artystyczny 2018/2019. Owocna współpraca z obiema instytucjami przyniosła efekt w postaci kontynuacji współpracy po zakończeniu programu w charakterze gościnnego dyrygenta. W roku 2019 wraz z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica nagrał płytę autorskiego projektu Leszka Kułakowskiego Komeda Variations.
Koncertował w Polsce, Niemczech, Austrii, Szwajcarii oraz Francji. Jako asystent i dyrygent współpracował m.in. z maestro: Jerzym Maksymiukiem, Markiem Pijarowskim, Yarosławem Shemetem, Adamem Klockiem, Pawłem Przytockim czy Mariuszem Smolijem. Koncertował w Polsce, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, oraz Francji. Współpracował z największymi w kraju orkiestrami, m.in. z Katowic, Wrocławia, Gdańska, Łodzi czy Torunia.

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 5/04/2024, 19:15
Cena Wstęp wolny
Miejsce Archikatedra Oliwska
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny