Gala Pomorskiej Nagrody Artystycznej – Gábor Farkas

Orkiestra PFB
George Tchitchinadze – dyrygent
Gábor Farkas – fortepian

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Program:

Gioacchino Rossini – Uwertura do opery Cyrulik sewilski [7’]
Ferenc Liszt – II Koncert fortepianowy A-dur, S.125 [21’]
Maurice Ravel – La valse [13’]

Czas trwania wydarzenia: ok. 120’

Pomorska Nagroda Artystyczna to najważniejsza nagroda Województwa Pomorskiego przyznawana w dziedzinie kultury. Jej laureatami zostają przedstawiciele środowiska artystycznego naszego regionu, którzy w minionym roku byli autorami wybitnego dokonania artystycznego lub przyczynili się do powstania wyjątkowego wydarzenia kulturalnego. W tym roku nagroda przyznana zostanie już po raz dwudziesty piąty.

Gábor Farkas
Znakomity węgierski pianista, urodzony w 1981 roku. Naukę muzyki rozpoczął w wieku pięciu lat. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie, gdzie uzyskał również tytuł doktorski z zakresu pianistyki i metodyki. Na studiach magisterskich jego nauczycielami byli Sándor Falvai i Attila Némethy, a w czasie studiów doktoranckich Zoltán Kocsis i Tamás Vásáry. Następnie studiował w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej Lake Como we Włoszech pod kierunkiem Williama Granta Naboréla.
Jego talent doceniany jest na całym świecie. W roku 2009 wygrał 6. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Liszta w Weimarze, zdobył tam również nagrodę publiczności i nagrodę za najlepsze wykonanie sonaty Haydna. W roku 2003 zwyciężył w Konkursie Pianistycznym Węgierskiego Radia, a w roku 2001 był laureatem trzeciej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta w Budapeszcie. W maju 2009 roku otrzymał nagrodę Gundel Art Prize, a w listopadzie 2009 roku nagrodę Prima Junior. W marcu 2008 roku uzyskał specjalną państwową nagrodę Dla najlepszego młodego artysty roku. W roku 2012 otrzymał największe państwowe muzyczne wyróżnienie na Węgrzech, Nagrodę im. F. Liszta.
Swymi podnoszącymi na duchu wykonaniami oczarował publiczność w Europie i na świecie. Występował w znaczących salach koncertowych Węgier, Austrii, Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Anglii, Szwajcarii, Hiszpanii, Kanady, Wietnamu, Korei Południowej, Japonii i Chin. Uczestniczył też w kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: Malcolma Bilsona, Dmitry Bashkirova, Fou T?songa, Arie Vardiego, Ferenca Radosa, Pétera Frankla, Rolfa Dietera Arensa, Johna Perry'ego, Brigitte Engerer i Williama Granta Naboré'a. Jego debiutancka płyta zatytułowana Wieczór z Lisztem, a wydana przez Warner Music w listopadzie 2008 roku, zdobyła prestiżowe Grand Prix przyznawane przez Międzynarodowe Towarzystwo Lisztowskie za najlepsze nagranie muzyki Liszta w roku 2009. Drugim albumem, wydanym również przez Warner Music w lipcu roku 2011, było nagranie koncertu inaugurującego Rok Lisztowski 2011, w czasie którego występował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Zoltána Kocsisa. Nagranie to zostało uznane w Węgrzech za wzorcowe nagranie Roku Lisztowskiego.

gaborfarkaspianist.com

George Tchitchinadze
Jeden z najbardziej lubianych artystów Gruzji, który błyskawicznie zdobył uznanie publiczności i krytyków ze względu na imponujące umiejętności, smak i wyobraźnię, charyzmę, a przy tym ciepło i wrażliwość w kontaktach z publicznością i muzykami. Maestro rozpoczął swoją karierę jako dyrygent operowy w 1998 roku, prowadząc Koncert Galowy w czasie Międzynarodowego Festiwalu Operowego w Tbilisi. Obecnie prowadzi klasę dyrygentury i stoi na czele Wydziału Operowego w Państwowym Konserwatorium w Tbilisi.
George Tchitchinadze współpracował z kilkoma polskimi orkiestrami, takimi jak Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia czy Orkiestra Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. W ostatnim czasie poprowadził świąteczno-noworoczne koncerty z Gruzińską Orkiestra Kameralną w niemieckim Ingolstadt i Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, z którą często koncertuje. Odbył wiele tras koncertowych, m.in. po Izraelu z Państwową Operą i Baletem Tbilisi, występując w Jerozolimie, Quiriat Haim, Herzelii i Rishon LeZion. Prowadził takie orkiestry, jak Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Litewska Narodowa Orkiestra Kameralna, Państwowa Orkiestra Symfoniczna Azerbejdżanu czy Syryjska Narodowa Orkiestra Symfoniczna.
Maestro prowadził też orkiestrę Państwowej Opery i Baletu w Tbilisi, dyrygując m.in. Aidą Verdiego, Pajacami Leoncavalla czy Don Giovannim Mozarta. Współpracował także z Orkiestrą Kameralną św. Krzysztofa w ramach wileńskiego festiwalu Alternatywy. Pełnił też funkcję Dyrektora Muzycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Saga (Japonia), podczas którego poprowadził sławną Orkiestrę Muzeum Ermitażu z Sankt Petersburga.
George Tchitchinadze prowadził także Duńską Radiową Orkiestrę Symfoniczną i Holenderską Orkiestrę Symfoniczną w Enschede. Maestro współpracował z Sinfonią Varsovią w Warszawie, Bilbao, Mińsku i Japonii – wraz z nią debiutował na festiwalu La Roque d` Antheron w sierpniu 2010 roku.

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia czwartek, 25/04/2024, 19:00
Cena 22-100 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie