Koncert Bach / Vivaldi – Cztery pory roku

Orkiestra PFB
Robert Kwiatkowski – skrzypce, prowadzenie orkiestry
Krzysztof Dąbrowski – prowadzenie koncertu

Program:

Jan Sebastian Bach – III Koncert brandenburski G-dur [12']
Antonio Vivaldi – Cztery pory roku [40']

Robert Kwiatkowski
Wszechstronny artysta – solista, kameralista, koncertmistrz i pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie skrzypiec Krystyny Jureckiej oraz kameralistyki Anny Prabuckiej-Firlej. Doskonalił swój kunszt pod kierunkiem wielu wybitnych artystów, takich jak Henry Meyer, Joseph Kalichstein, Sebastian Hamann, Marine Jaszwili, Jadwiga Kaliszewska, Stefan Kamasa czy muzycy kwartetów smyczkowych LaSalle oraz Miro.
Jako solista grał m.in. z towarzyszeniem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfonica de Tenerife, Orquesta Sinfonica Nacional de Chile, Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, Sigyn Sinfonietta, Radomskiej Orkiestry Kameralnej, Orkiestry Kameralnej Hanseatica oraz orkiestr symfonicznych filharmonii w Gdańsku, Częstochowie, Kaliszu i Zielonej Górze. Obecnie jest koncertmistrzem Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, często współpracuje także jako koncertmistrz gościnny z cenionymi orkiestrami w Polsce i na świecie, m.in. z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfonica de Navarra i Orquesta Sinfonica de Galicia. Występuje w roli kameralisty zarówno w Polsce, jak i za granicą, koncertując z najwybitniejszymi postaciami polskiej sceny muzycznej. Już w czasie studiów odnosił sukcesy w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach kameralnych jako prymariusz Kwartetu fortepianowego Dali.

r kwiatkowski 23 wyd

Fot. Łukasz Rajchert

W swoim dorobku fonograficznym ma kilkanaście płyt. W ostatnich latach nagrał m.in. Mozart – Pearls from Paris (Anagram), Double Concertos – Mendelssohn, Chausson (Acte Prealable), Simon Laks – In Between (CD Accord). W maju 2023 roku ukazał się jego album My Story, który zarejestrował z towarzyszeniem pianistki Dominiki Glapiak (CD Accord). Maxim Vengerov tak napisał o tym nagraniu: Aksamitne brzmienie skrzypiec Pana Kwiatkowskiego urzeka bogatą paletą barw, co może zadowolić nawet najbardziej wymagającego słuchacza. Swój najnowszy album zatytułowany Mozart - Violin Concertos wydał w grudniu 2023 roku, na którym wystąpił z towarzyszeniem Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w podwójnej roli solisty i dyrygenta (CD Accord).
Artysta założył w 2003 roku Orkiestrę Kameralną Hanseatica, obejmując jednocześnie funkcje jej koncertmistrza i dyrektora. Przez 10 lat istnienia zespół był wielokrotnie nagradzany, m.in. Pomorską Nagrodą Artystyczną i statuetką Gryfa Pomorskiego, Medalem Prezydenta Miasta Gdańska czy Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego.
Robert Kwiatkowski w 2016 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych, a w 2019 objął stanowisko profesora Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od wielu lat prowadzi na tej uczelni klasy skrzypiec i kameralistyki. W 2017 roku otrzymał odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, a w 2021 – statuetkę Gryfa Pomorskiego za opublikowanie autorskich kadencji do koncertów skrzypcowych Josepha Haydna, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ludwiga van Beethovena. W 2023 roku artysta został uhonorowany przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi.

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 9/08/2024, 19:00
Cena 27-80 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny