Inauguracja sezonu artystycznego 2024/2025

Orkiestra PFB
George Tchitchinadze – dyrygent
Kate Liu – fortepian

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Program:

Edvard Grieg – Koncert fortepianowy a-moll op. 16 [30’]

Przerwa [20’]

Richard Strauss – Poemat symfoniczny Tako rzecze Zaratustra op. 30 [33’]

Kate Liu
Wielka muzyka spod małych palców, dojrzała fraza w młodziutkim sercu, biegłość techniczna i wielka radość z muzyki w skromnym uśmiechu – tak o pianistce napisał jeden ze słuchaczy, zwycięzca radiowej nagrody za najciekawszą wiadomość uzasadniającą wybór danego artysty. Liu na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina zdobyła III nagrodę oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie mazurków. Kate Liu była bowiem ulubienicą konkursowej publiczności. Szczególnie zachwycała jej wrażliwość, inteligencja i intuicja.
Urodziła się w 1994 roku w Singapurze. Na fortepianie zaczęła grać, mając zaledwie cztery lata, a dwa lata później dostała się na kurs dla wyjątkowo uzdolnionych dzieci, organizowany przez Yamahę. Niebawem wraz z rodziną przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych. Kształciła się w Instytucie Muzyki w Chicago u Alana Chowa, Micah Yui i Emilia del Rosario, w Curtis Institute of Music w Filadelfii, pod kierunkiem Roberta McDonalda oraz w Juilliard School pod kierunkiem Roberta McDonalda i Yoheved Kaplinskiej. Jest laureatką III Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego regionu Azji i Pacyfiku, konkursów w Montrealu, Eastman School of Music, w Hilton Head, im. Thomasa i Evon Cooperów w Oberlin, Nowym Jorku, Konkursu Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Gry Fortepianowej (MTNA) oraz Międzynarodowego Konkursu w Luizjanie. Z recitalami występowała w Nowym Jorku, Waszyngtonie czy Chicago. Jej debiutancki album z utworami Fryderyka Chopina ukazał się w 2016 roku.

kateliu.com

tchitchinadze 23 wyd

Fot. Edyta Steć

George Tchitchinadze
Jeden z najbardziej lubianych artystów Gruzji, który błyskawicznie zdobył uznanie publiczności i krytyków ze względu na imponujące umiejętności, smak i wyobraźnię, charyzmę, a przy tym ciepło i wrażliwość w kontaktach z publicznością i muzykami. Maestro rozpoczął swoją karierę jako dyrygent operowy w 1998 roku, prowadząc Koncert Galowy w czasie Międzynarodowego Festiwalu Operowego w Tbilisi. Obecnie prowadzi klasę dyrygentury i stoi na czele Wydziału Operowego w Państwowym Konserwatorium w Tbilisi.
George Tchitchinadze współpracował z kilkoma polskimi orkiestrami, takimi jak Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia czy Orkiestra Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. W ostatnim czasie poprowadził świąteczno-noworoczne koncerty z Gruzińską Orkiestra Kameralną w niemieckim Ingolstadt i Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, z którą często koncertuje. Odbył wiele tras koncertowych, m.in. po Izraelu z Państwową Operą i Baletem Tbilisi, występując w Jerozolimie, Quiriat Haim, Herzelii i Rishon LeZion. Prowadził takie orkiestry, jak Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Litewska Narodowa Orkiestra Kameralna, Państwowa Orkiestra Symfoniczna Azerbejdżanu czy Syryjska Narodowa Orkiestra Symfoniczna.
Maestro prowadził też orkiestrę Państwowej Opery i Baletu w Tbilisi, dyrygując m.in. Aidą Verdiego, Pajacami Leoncavalla czy Don Giovannim Mozarta. Współpracował także z Orkiestrą Kameralną św. Krzysztofa w ramach wileńskiego festiwalu Alternatywy. Pełnił też funkcję Dyrektora Muzycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Saga (Japonia), podczas którego poprowadził sławną Orkiestrę Muzeum Ermitażu z Sankt Petersburga.
George Tchitchinadze prowadził także Duńską Radiową Orkiestrę Symfoniczną i Holenderską Orkiestrę Symfoniczną w Enschede. Maestro współpracował z Sinfonią Varsovią w Warszawie, Bilbao, Mińsku i Japonii – wraz z nią debiutował na festiwalu La Roque d` Antheron w sierpniu 2010 roku.

georgetchitchinadze.com

Główny Sponsor PFB – Mecenas Kultury

pge 22 poziom 100

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 20/09/2024, 19:00
Cena 32-141,50 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny