Koncert symfoniczny – „Cztery pory roku” Vivaldiego

Przerwa [20']

Edward Grieg – Suita w dawnym stylu Z czasów Holberga op. 40 [22']

Tomasz Tomaszewski
Ukończył studia w Warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Tadeusza Wrońskiego i doc. Stanisława Kawalli, następnie w Leningradzie w klasie Borysa Gutnikowa oraz we Freiburgu w klasie Wolfganga Marschnera. Jako członek Kwartetu Polskiego jest laureatem nagród na konkursach w Belgradzie i Monachium. Od 1982 r. Pierwszy Koncertmistrz Deutsche Oper Berlin., zaś od 1983 r. wykładowca, a od 2002 r. profesor Universität der Künste w Berlinie. Od 2018 r. także wykładowca w Akademii Sztuki w Szczecinie.
Prowadzi ożywioną działalność jako solista, grając z orkiestrami w kraju i za granicą. W swojej długiej karierze był liderem wielu formacji kameralnych, m.in. European Piano Trio, Stradivari Sextett Habisreutinger czy Orkiestry Kameralnej Kammersolisten der Deutschen Oper Berlin. Tomasz Tomaszewski jest ponadto założycielem i Dyrektorem Artystycznym festiwalu Śląskie Lato Muzyczne. Jest też prezydentem Internationale Beethoven Gesellschaft oraz założycielem i Dyrektorem Artystycznym Europejskiego Forum Muzyki Polskiej w Berlinie.
Dwukrotny zdobywca nagrody fonograficznej Fryderyk – w 2001 r. za nagrania triów fortepianowych Chopina i Debussy’ego z European Fine Arts Trio oraz jako dyrygent i solista za nagrania muzyki Pawła Łukaszewskiego i Mikołaja Góreckiego z Baltic Neopolis Orchestra. W 1998 r. za wybitne osiągnięcia artystyczne i rozpowszechnianie kultury polskiej za granicą otrzymał z rąk prezydenta RP Złoty Krzyż Zasługi. W tym samym roku otrzymał też od berlińskiego Kultur Senatora tytuł Kammervirtuose.

Data wydarzenia piątek, 19/08/2022, 19:00
Miejsce Sala Koncertowa