Koncert symfoniczny – Korngold – melodie z Hollywood

Orkiestra PFB
Christian Schumann – dyrygent
Jarosław Nadrzycki – skrzypce

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Program:

Erich Wolfgang Korngold – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 [24']

Zapożyczone tematy z filmów:
Another Dawn (1937), Juarez (1939), Anthony Adverse (1936), Książe i żebrak (1937)

Przerwa [20']

Anton Bruckner – I Symfonia c-moll WAB 101 [50’]

Jarosław Nadrzycki
Urodził się i rozpoczął edukację muzyczną w Żaganiu. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Jadwigi Kaliszewskiej, a także Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Igora Ozima oraz Royal Academy of Music w Londynie w klasie prof. Igora Petrushevskiego. Jest zwycięzcą wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych. m.in. w Erewaniu – im. Arama Chaczaturiana, w Bukareszcie – im. G. Enescu, w Berlinie – im. Maxa Rostala, w Wilnie – im. Jashy Heifetza, w Varallo – „Valsesia Musica” , oraz Haverhill Sinfonia Soloist Competition w Wielkiej Brytanii. Był również laureatem konkursu im. Tibora Vargi w Martigny (Szwajcaria), konkursu im. Benjamina Brittena w Londynie i konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
W wieku 12 lat zadebiutował, wykonując Fantazję Carmen Pablo Sarasatego z Orkiestrą Konserwatorium Moskiewskiego w Wielkiej Sali Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Przełomowym wydarzeniem w karierze artysty było wykonanie w 2010 roku II Koncertu skrzypcowego Metamorphosen Krzysztofa Pendereckiego wraz z Simon Bolivar Orchestra of Venezuela pod batutą kompozytora. Artysta koncertował z czołowymi orkiestrami, takimi jak: London Philharmonic Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, MDR Sinfonieorchester, Simon Bolivar Orchestra of Venezuela, George Enescu Philharmonic, State of Mexico Symphony Orchestra, Armenian State Symphony Orchestra, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach pod batutą takich dyrygentów, jak M. Caldi, A. Duczmal, P. Goodwin, G. Guerrero, A. Humala, K. Järvi, K. Penderecki, H. Sensoy, S. Smbatyan i M. Vengerov. Wielokrotnie występował w Wigmore Hall w Londynie, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, Ateneum w Bukareszcie, Ahmed Adnan Saygun Arts Center w Izmirze, Bozar w Brukseli, Pollack Hall w Montrealu, Turkistan Concert Hall w Taszkiencie, Central Opera House w Pekinie i Seoul Arts Center w Seulu.
W swoim dorobku posiada nagrania płytowe dla wytwórni Hänssler Classic, DUX, Warner Music Poland i MDG Classics, a także wiele nagrań radiowych i telewizyjnych, m.in.: dla Bayerischer Rundfunk, BBC Radio 3, ZDF, TV ORF Austria, TVP Kultura. W 2016 roku Jarosław Nadrzycki rozpoczął pracę na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Był także gościnnym wykładowcą w Sheikh Jaber Al-Ahmed Cultural Centre w Kuwejcie (2019-2020). W sezonie artystycznym 2024/2025 ma zaplanowane koncerty jako solista i kameralista w Musikverein w Wiedniu, Megaron Hall w Salonikach, Mozarteum Grosser Saal w Salzburgu, Instituto Italiano di Cultura w Budapeszcie, Conrad Prebys Concert Hall w San Diego i Libby Gardner Concert Hall w Salt Lake City.

Christian Schumann
Nowoczesny artysta, który szybko zyskał renomę nie tylko jako dyrygent operowy i symfoniczny, ale także wykonujący z wielkim powodzeniem muzykę współczesną i filmową. Po zwycięstwie w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Budapeszcie przyciągnął uwagę krytyków i publiczności. Dzięki stypendium Alliance Academy International (AAI) artysta debiutował ze znaczącymi orkiestrami, m.in. z London Philharmonic Orchestra, Philharmonia Orchestra w Royal Festival Hall. Od tego czasu współpracuje z wieloma ważnymi orkiestrami, takimi jak Staatskapelle Dresden, WDR Rundfunkorchester Köln, MDR Sinfonieorchester, Münchner Symphoniker, Brussels Philharmonic, Trondheim Symfoniorkester, Staatskapelle Weimar, jak również z czołowymi zespołami specjalizującymi się w wykonawstwie muzyki współczesnej: francuskim Ensemble InterContemporain oraz Österreichisches Ensemble für Neue Musik.
W sezonie 2019/2020 Christian Schumann wystąpił z wieloma ważnymi orkiestrami oraz Wziął udział w kilku ważnych produkcjach operowych w całej Europie. Poprowadził także berlińską premierę opery Petera Eötvösa Anioły w Ameryce, zyskując wielkie uznanie krytyków, oraz m.in. nową inscenizację znanej opery Eötvösa Trzy siostry w Teatro Colón w Buenos Aires.
Szczególne zamiłowanie Schumanna do muzyki filmowej skłoniło go do prowadzenia dużych projektów, takich jak Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie w 2017 roku, czy trzy ostatnie trasy koncertowe po Austrii i Niemczech z muzyką Johna Adamsa i Hansa Zimmera. Christian Schumann dokonał również kilku nagrań do filmów i gier wideo, w tym oryginalnych partytur Johana Söderqvista.


Koncert towarzyszący obchodom 25-lecia Samorządu Województwa Pomorskiego.Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 1/03/2024, 19:00
Cena 27-100 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie