Koncert symfoniczny – Powitanie wiosny | Piotr Pławner

Fot. Joel Schweizer

Orkiestra PFB
Piotr Pławner – skrzypce, dyrygent

Program:

Philip Glass – II Koncert skrzypcowy The American Four Seasons [43']

Przerwa [20']

Ludwig van Beethoven – VII Symfonia A-dur, op. 92 [38']

Piotr Pławner
Należy do najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji. Ten młody człowiek jest fenomenem, to prawdziwy geniusz. Jego gra jest fascynująca, przemyślana do ostatniego niuansu. O tej interpretacji można mówić tylko w superlatywach – pisze o artyście gazeta Stuttgarter Zeitung. Z kolei The Times pisze: To wyjątkowy, nieskazitelny talent, a Lord Yehudi Menuhin nazwał Piotra Pławnera skrzypkiem o fenomenalnych zdolnościach oraz jednym z najbardziej obiecujących talentów nadchodzącej ery.
Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku sześciu lat. Na estradzie debiutował w dziewiątym roku życia. Studia ukończył z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej w Lodzi. Po otrzymaniu stypendium Fundacji im. Henryka Szerynga w Monte-Carlo studiował w Bernie (Szwajcaria), gdzie w roku 1995 zostaje wyróżniony nagroda specjalną Tschumi-Preis za najlepszy dyplom solistyczny.
Artysta jest laureatem wielu konkursów i przesłuchań w kraju i za granicą. Najważniejsze z nich to zwycięstwa w X Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1991), Międzynarodowym Konkursie w Bayreuth (1991), w Międzynarodowym Konkursie w Monte Carlo im. Henryka Szerynga (1994) 44. Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium (1995 – najwyższy laur przyznany w 55-letniej historii tego konkursu dopiero po raz trzeci).
Artysta występuje w takich salach koncertowych, jak Tivoli Hall w Kopenhadze, Liederhalle w Stuttgarcie, Herkules Saal w Monachium, Concertgebouw w Amsterdamie, Chatelet w Paryżu, Palau de la Musica Catalona w Barcelonie, Teatro Monumental w Madrycie, Tonhalle w Zurichu, Victoria Hall w Genewie. W swoim dorobku ma kilka płyt kompaktowych z utworami polskich kompozytorów. Koncert na skrzypce, fortepian i kwartet smyczkowy E. Chaussona został nagrodzony Fryderykiem 2005. Płyta z utworami kameralnymi Karola Szymanowskiego otrzymała prestiżową nagrodę i została wybrana Płytą Roku 1998 przez miesięcznik Studio. W roku 2007 otrzymał za płytę z koncertami skrzypcowymi Szymanowskiego i Karłowicza znaczącą nagrodę The Strad Selection za najlepsze wykonanie koncertów, przyznaną przez miesięcznik The Strad. W roku 2009 otrzymał Fryderyka, tym razem za płytę z utworami Karola Szymanowskiego i Pawła Kochańskiego, nagraną wspólnie z Wojciechem Świtałą. W 2015 roku odznaczony Medalem Gloria Artis za zasługi w promowaniu muzyki polskiej za granicą. W marcu 2020 roku otrzymał kolejnego Fryderyka za swoją najnowszą płytę CD z koncertami skrzypcowymi Emila Młynarskiego. Nagranie zostało dokonane z Filharmonią im. Artura Rubinsteina w Łodzi pod dyrekcją Pawła Przytockiego.

piotrplawner.com/pl

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 22/03/2024, 19:00
Cena 27-90 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie