Gdańsk Siesta Festival: Czujesz klimat? – Alfredo Rodriguez

Fot. Anna Webber

Alfredo Rodriguez Quintet:
Alfredo Rodriguez – fortepian, wokal
Alana Sinkëy – wokal
Michael Olivera – perkusja
Yarel Hernandez – bas
Carlos Sarduy – trąbka

Alfredo Rodriguez, jeden z najwybitniejszych improwizujących pianistów naszych czasów, jest Kubańczykiem z Hawany. Mieszka dziś, jak wielu wygnańców i uciekinierów z Wyspy, w Miami. I tam, ze swej ulicy Coral Way, przysłuchuje się muzyce regionu. Nie tylko zatem kubański son i bolero, ale także bachata z Dominikany, salsa z Puerto Rico, timba, tango, a nawet reggaeton zainspirowały nowe kompozycje Alfredo. Album Coral Way to nowy etap w muzyce mistrza i opowieść o jego nowym życiu, w nowym mieście, w roli ojca.
Nominowany do Grammy za swą aranżację Guantanamery Rodriguez jest kontynuatorem tradycji wielkich pianistów kubańskich – od Lecuony prze Peruchina, Gonzaleza, Bebo i Chucho Valdesów, aż po Rubalcabę. W jego sztuce historia muzyki kubańskiej spotyka się z jazzowym wyrafinowaniem i niedościgłą wirtuozerią godną finalistów Konkursu Chopinowskiego. To zderzenie światów zafascynowało Quincy’ego Jonesa, który przed paroma laty przyjął młodego Kubańczyka pod swe producenckie skrzydła i wydał kolejne autorskie albumy Alfredo. Nie powinno zatem zdumiewać, że na jednym z nich Rodriguez sięga po legendarny Thriller!
Ci, którzy słyszeli tę pianistykę podczas siestowych koncertów Alfredo z Richardem Boną, nie potrzebują zachęty, by po raz kolejny doświadczyć olśnienia. Pozostali wciąż żyją w mroku. Aż do dnia oświecenia, do pierwszego spotkania z wirtuozem z Hawany.

Marcin Kydryński

alfredomusic.com

Główny organizator: Modern Look

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia niedziela, 22/09/2024, 17:00
Cena 115,50-197 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Gdańsk Siesta Festival, Koncert kameralny