Niezwykła sztuka transkrypcji organowej – Jürgen Geiger

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Jürgen Geiger – Orff meets Monteverdi
Jan Sebastian Bach / Jürgen Geiger – Sinfonia D-dur Ratswahlkantate BWV 29
(Wir danken dir Gott, wir danken dir)
Louis Vierne / Jürgen Geiger – La ronde fantastique des revenants z Solitude op. 44
Domenico Scarlatti / Jürgen Geiger – Sonata E-dur Longo 375 Capriccio
Franz Liszt / Vladimir Horowitz / Jürgen Geiger – Marsz Rakoczego

Przerwa [20']

Siergiej Rachmaninow – Preludium cis-moll op. 3 nr 2
(Cinq morceaux de fantaisie Vocalise op. 34 nr 14)

Jürgen Geiger – Toccatina e Saltarello
Improwizacja nt. obrazu Ze spaceru (1889) Olgi Boznańskiej
Improwizacja nt. obrazu Portret kobiecy – Cyganka (1888) Olgi Boznańskiej
Parafraza koncertowa – Rondo alla turca
(XI Sonata fortepianowa KV 331 Wolfganga Amadeusza Mozarta)

Czas trwania koncertu: ok. 90'

Jürgen Geiger
Urodził się w 1976 roku. Otrzymał bardzo gruntowną edukację w zakresie gry na fortepianie, organach oraz dyrygentury pod opieką Johannesa Skudlika. Następnie ukończył studia muzyczne w Staatlichen Hochschule für Musik und Theater w Monachium. Zdał egzamin koncertowy na fortepian u prof. Michaela Schäfera. Następnie udoskonalił swoje umiejętności poprzez kolejne studia w klasie prof. Wolframa Riegera. W tym samym czasie uzyskał dyplom w klasie organów i improwizacji organowej Wolfganga Hörlina. Równolegle studiował muzykę kościelną i uzyskał tytuł edukatora muzycznego. Podczas studiów magisterskich inspirowali go następujący artyści: pianista Paula Badura-Skoda (Wiedeń), organista Wolfgang Seifen (Berlin) oraz Theirry’ego Escaich (Paryż).
Wraz ze stypendium dla młodych muzyków Jürgen otrzymywał wsparcie z Yehudi Menuhin Organisation Live Music Now. W roku 1996 otrzymał nagrodę miasta Landsberg am Lech dla młodych muzyków. Artysta jest ponadto laureatem wielu międzynarodowych konkursów w zakresie improwizacji organowej: Orgues sans frontiers (Saarbrücken), Fugato (Bad Homburg), Stift Schlägl (Austria), St. Albans (Wielka Brytania).
Aktualnie Jürgen Geiger koncertuje jako organista, pianista oraz wykonawca muzyki kameralnej w całej Europie z uznanymi muzykami i dyrygentami. W 2011 roku wziął udział w wyjątkowym projekcie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej – Solidarity of Arts La Révolte des Orgues, w ramach którego wykonał La Révolte des Orgues op. 69 na dziewięć organów i perkusję pod przewodnictwem jednego z najwybitniejszych światowej sławy organistów, Jeana Guillou, w towarzystwie wielu innych, wybitnych organistów.
Specjalnie na Europejski Festiwal Organowy Via Claudia Augusta w 2005 roku skomponował The Divertimento Via Claudia in Five Movements. Jego specjalnością są niezwykle wirtuozerskie transkrypcje fortepianowe legendarnego pianisty Vladimira Horowitza. Dzięki skrupulatnej pracy jego utwory zostały odtworzone na podstawie oryginalnych nagrań. Obecnie Jürgen Geiger mieszka w Weilheim, gdzie pełni funkcję organisty w miejscowej parafii. Artystę wyróżnia nie tylko zdumiewająca biegłość w kwestiach technicznych, ale również niezwykła wrażliwość przekładająca się na język muzyczny.

Koncert we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Muzeum Gdańska.

Data wydarzenia środa, 13/03/2024, 18:00
Miejsce Sala Koncertowa