Koncert symfoniczny – Alexander Korsantia

Orkiestra PFB
Jong-Jie Yin – dyrygent
(laureat XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach)
Alexander Korsantia – fortepian

Prowadzenie: Konrad Mielnik

W programie:

Ludwig van Beethoven – V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 Cesarski [38’]

Przerwa [20']

Jean Sibelius – Symfonia nr 1 op. 39 [38']

Alexander Korsantia
Nazywany „cichym indywidualistą” („Daily Telegraph”), był chwalony za „klarowność swojej techniki, bogato urozmaiconą tonację i dynamiczną frazę” („Baltimore Sun”) oraz „technikę fortepianową, w której trudności po prostu nie istnieją” („Calgary Sun”). „The Boston Globe” uznał, że jego interpretacja jego sztandarowego dzieła „Obrazki z wystawy” jest „występem, który może unicestwić wszystkie inne, które się słyszało”. A „Birmingham Post” napisał: „Jego wnikliwa interpretacja była przesiąknięta nutą nieustającej fantazji, sprytu i zadumy”.
Odkąd zdobył I nagrodę i Złoty Medal na Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w Tel Avivie oraz I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Sydney, kariera Korsantii zaprowadziła go do wielu najważniejszych sal koncertowych na świecie i współpracy z renomowanymi dyrygentami. Byli to: Christoph Eschenbach, Gianandrea Noseda, Jansug Kakhidze, Valery Gergiev i Paavo Järvi prowadzącymi takie orkiestry, jak Chicago Symphony, Kirov Orchestra, RAI Orchestra w Turynie, The City of Birmingham Symphony, Cincinnati Symphony i Israel Philharmonic.
Urodzony w Tbilisi w Gruzji Aleksander Korsantia rozpoczął studia muzyczne w młodym wieku u swojej matki Sventlany Korsantii, a później został uczniem Tengiza Amiredjibiego, czołowego gruzińskiego instruktora gry na fortepianie. W 1992 roku przeniósł się z rodziną do Stanów Zjednoczonych i dołączył do słynnego studia pianistycznego Gruzińskiego Alexandra Toradze na Indiana University w South Bend. W rodzinnej Gruzji przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora artystycznego Wielkanocnego Festiwalu, instytucji, którą wspiera jako Doradca Artystyczny. Jest laureatem wielu gruzińskich nagród, w tym najbardziej prestiżowych: Orderu Honorowego i Nagrody Roustaveli. Korsantia mieszka w Bostonie, gdzie jest profesorem fortepianu w Konserwatorium Nowej Anglii.

alexanderkorsantia.com

jj yin 24 wyd

Jong-Jie Yin
Pochodzący z Chin, 23-letni dyrygent wygrał XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Dwa lata wcześniej zdobył nagrodę Mention Spéciale w konkursie dla młodych dyrygentów podczas 57 Festival International de Musique w Besançon (Francja). Od 2015 roku uczestniczy w kursach mistrzowskich, dotąd u takich dyrygentów, jak Yannick Nezét-Séguin, Neeme Järvi, Jukka-Pekka Saraste, Myung-whun Chung, Esa-Pekka Salonen czy Marek Pijarowski. W sierpniu 2022 roku znalazł się wśród dziesięciu najwybitniejszych młodych dyrygentów w Pekinie, a wydarzenie, podczas którego ogłaszano tę listę, organizowało Ministerstwo Kultury Chin.
W minionych sezonach młody dyrygent z sukcesem poprowadził takie orkiestry, jak Orchestre National de Lyon, Orchestra Simfonică Filarmonica George Enescu (Rumunia), China National Symphony Orchestra, China NCPA Orchestra, China National Opera House, Hangzhou Philharmonic Orchestra (Chiny) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej. Młody artysta studiuje w Central Conservatory of Music w Pekinie, w klasie Chen Lin.

Koncert towarzyszący obchodom 25-lecia Samorządu Województwa Pomorskiego.

25 swp 23 logo

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 19/04/2024, 19:00
Cena 27-90 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie