Koncert organowy z cyklu „Bliżej Bacha”

Józef Kotowicz

Program:

Dietich Buxtehude – Preludium g-moll BuxWV 149
Jan Sebastian Bach – opracowanie chorałowe O Mensch, bewein dein Sünde groß BWV 622
Felix Mendelssohn-Bartholdy – IV Sonata B-dur
Mieczysław Surzyński – Elegia op. 30
Edward Elgar – Marsz D-dur op. 39 nr 1 (aranżacja: W. Stickles)
Jan Sebastian Bach – Passacaglia c-moll BWV 582

Cykl koncertowy „Bliżej Bacha” przyczynił się do wielu znakomitych gdańskich debiutów organowych i propagowania muzyki gdańskiej. Są to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie zrzeszają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim „bachowskim” instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje.

Józef Kotowicz
Prowadzi wielopłaszczyznową działalność jako pedagog, organista, moderator życia artystycznego i propagator muzyki organowej w regionie północno-wschodniej Polski. Trzykrotnie zapraszany był jako solista i wykładowca na konferencje organowe organizowane przez Uniwersytet Michigan / USA (2003, 2007, 2010). Prowadził dwukrotnie kurs mistrzowski z wykładem oraz recitalem na Katolickim Uniwersytecie w Ruzomberku / Słowacja. Prowadził także wykłady na polskich uczelniach artystycznych. W latach 2017 był przewodniczącym oraz 2018 członkiem jury Międzynarodowego Konkursu Organowego na tymże uniwersytecie.
Józef Kotowicz jest twórcą cyklu audycji radiowych „Organy północno-wschodniej Polski” zrealizowanych przez Polskie Radio Białystok, rejestrujących najcenniejsze instrumenty tego regionu. Jest muzykiem koncertującym, ale też rejestruje swoje wykonania na nagraniach płytowych. Ma na swoim koncie nagranie pięciu płyt CD zarejestrowanych w białostockiej bazylice katedralnej i Starej Farze, a także w kościele św. Kazimierza i kościele NMP Matki Kościoła w Białymstoku. Wielokrotnie dokonywał koncertów inaugurujących organy w Białymstoku, m.in. w kościele św. Jadwigi, św. Kazimierza, św. Ojca Pio, Matki Bożej Fatimskiej, bł. Bolesławy Lament, Kościele Wszystkich Świętych, katedrze drohiczyńskiej oraz św. Anny w Białymstoku. Dzięki jego staraniom do Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku został sprowadzony z Danii cenny instrument mechaniczny. Był to pierwszy zachodni instrument w Białymstoku. Także dzięki jego staraniom zostały sprowadzone organy do wspomnianego kościoła św. Ojca Pio oraz do katedry w Drohiczynie.
Na stałe współpracuje z Chórem Akademickim Uniwersytetu w Białymstoku. Jest członkiem archidiecezjalnej komisji muzyki kościelnej, nadzorując m.in. budowę i remonty organów. Był organistą podczas mszy beatyfikacyjnej ks. Michała Sopoćko w 2008 roku. W 1994 roku został laureatem Międzynarodowego Konkursu Organowego Szczecin – Kamień Pomorski. W 2001 roku otrzymał stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie artystycznej. Z koncertami solowymi regularnie koncertuje w krajach skandynawskich: Szwecja, Dania, Finlandia, Norwegia, wielokrotnie w Niemczech, Słowacji, Irlandii, Włoszech, na Litwie, Białorusi i Rosji. Pięciokrotnie odbył tournée koncertowe do USA. Do najbardziej prestiżowych miejsc, gdzie koncertował Józef Kotowicz, można zaliczyć katedrę w Kopenhadze (Dania), katedrę w Turku (Finlandia), katedrę w Bratysławie (Słowacja), katedrę w Lensing (USA), katedrę w Lund (Szwecja), katedrę w Strängnäs (Szwecja), Quirinus-Münster w Neuss (Niemcy), katedrę w Galway (Irlandia), kościół Hedvig Eleonora w Sztokholmie, kościół św. Piotra i Pawła w Detroit (USA), kościół św. Marka w Arhus (Dania), Kościół Vor Frue w Aalborgu (Dania), kościół Vasakyrkan w Göteborgu (Szwecja). Od 1996 roku pełni funkcją kierownika artystycznego Katedralnych Koncertów Organowych w Białymstoku oraz Podlaskich Koncertów Organowych.
Jest wykładowcą w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku oraz wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku. W latach 1995-2011 był organistą kościoła św. Wojciecha w Białymstoku. Jest członkiem archidiecezjalnej komisji muzyki kościelnej, nadzorując m.in. budowę i remonty organów. Był organistą podczas mszy beatyfikacyjnej ks. Michała Sopoćko w Białymstoku w 2008 roku. W 2001 roku otrzymał stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie artystycznej.

Wszystkie koncerty z cyklu odbędą się: 14/05, 21/05, 28/05, 4/06, 11/06, 18/06.

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Współorganizatorzy:
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Klasztor Dominikanów w Gdańsku

belka oliwa 24 logo

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia wtorek, 4/06/2024, 20:00
Cena Wstęp wolny
Miejsce Bazylika św. Mikołaja
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Bliżej Bacha | Jarmark św. Dominika, Koncert kameralny, Recital organowy