Koncert symfoniczny – Wieczór amerykański

Aleksander Dębicz, fot. Honorata Karapuda

Orkiestra PFB
Alexander Humala – dyrygent
Aleksander Dębicz – fortepian
Krzysztof Dąbrowski – prowadzenie

Program:

Maurice Ravel – Suita Moja matka gęś [16']
George Gershwin – Błękitna rapsodia [16']
Poemat symfoniczny Amerykanin w Paryżu [16']

Aleksander Dębicz
Jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów oraz kompozytor. Punktem wyjścia dla działalności artystycznej Aleksandra Dębicza jest improwizacja oraz autorska muzyka, którą często łączy z repertuarem klasycznych mistrzów. W jego twórczości od lat przejawia zamiłowanie do sztuki filmowej i to właśnie w tym kierunku kompozytorskim obecnie podąża. Na debiutanckiej płycie Cinematic Piano wydał cykl 12 własnych kompozycji inspirowanych sztuką filmową. Od tego czasu skomponował muzykę do filmów, słuchowisk i przedstawień teatralnych.
Dębicz współtworzy duety z wybitnymi muzykami, z którymi opracował już kilka oryginalnych programów, opartych na muzyce klasycznej i improwizacji, m.in. z Marcinem Zdunikiem, Michałem Żakiem, Łukaszem Kuropaczewskim i Jakubem Józefem Orlińskim. Największym, jak dotąd, autorskim przedsięwzięciem artysty jest jego najnowszy album Sideways (2022), na który Dębicz skomponował utwory na większe składy instrumentalne, m.in. z kwintetem dętym i orkiestrą smyczkową. Znalazły się na nim również oryginalne interpretacje dwóch klasycznych dzieł Bacha i Gershwina.
W trakcie swojej kariery zdobył wiele nagród, m.in. w 2013 roku zwyciężył w Transatlantyk Instant Composition Contest, jedynym na świecie konkursie symultanicznej improwizacji do filmu. Trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyk. W roku 2022 wygrał międzynarodowy konkurs Bridgerton Scoring Competition, komponując muzykę do fragmentu serialu Bridgertonowie. Dębicz nagrywa dla międzynarodowej Warner Classics & Erato, z którą podpisał ekskluzywny kontrakt.

aleksanderdebicz.com

a humala 24 wyd

Alexander Humala, fot. Bartek Barczyk

Alexander Humala
Studiował dyrygenturę chóralną i symfoniczną w Białoruskiej Akademii Muzycznej i Konserwatorium w Rotterdamie. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Colina Mettersa, Jormę Panulę czy Marin Alsop. Był asystentem wielu cenionych dyrygentów – Stanisława Skrowaczewskiego, Christopha Eschenbacha, Lorina Maazela, Krzysztofa Pendereckiego, Martyna Brabbinsa. Jest też zwycięzcą konkursów dyrygentury chóralnej w Rydze i we Wrocławiu. Otrzymał stypendia Gaude Polonia i Huygens oraz tytuł Człowieka Roku (Białoruś, 2017).
Występował podczas festiwali w Lucernie, Parnawie, Castleton, Cabrillo, Mohylewie, na Orkadach. Koncertował m.in. z Łotewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, POR, NOSPR, Orkiestrami Filharmonii Białoruskiej i Krakowskiej. Współpracował m.in. z Jumie Cullum, Patem Metheny, Branfordem Marsalisem, Chickiem Coreą. Prowadził szereg inscenizacji w Operze Wrocławskiej i Bałtyckiej, Operze w Lyonie, Teatrze Opery i Baletu w Jekaterynburgu.
Od 2013 roku jest pierwszym dyrygentem i dyrektorem artystycznym zespołu Capella Sonorus. W latach 2014–2016 pełnił ponadto funkcję dyrygenta‑asystenta w NOSPR.

alexhumala.com

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 16/08/2024, 19:00
Cena 27-100 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny