Koncert symfoniczny – Nadzieja, na którą czekało tak wielu

Fot. Paweł Jaremczuk
45. rocznica Sierpnia 1980
Orkiestra PFB
Maciej Sztor – dyrygent
Olga Szomańska – śpiew
Mateusz Ziółko – śpiew
W programie muzyka do polskich filmów, m.in.: Figurant, Nie lubię poniedziałku, 300 mil do nieba, Człowiek z żelaza, Wszystko, co kocham, Różyczka i wielu innych.
Muzyka filmowa posłuży do przypomnienia okresu PRL i wydarzeń historycznych, które rozpoczęły proces pokojowej rewolucji w Polsce. Projekt muzyczny podkreśli przełomowy moment tych zmian, czyli sierpień 1980 roku. Na scenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wybrzmi kilkanaście utworów stanowiących muzyczne tło do polskich filmów, obrazujących historię rozgrywającą się w latach 1950-1990. Koncert składać się będzie z utworów instrumentalnych wykonanych przez Orkiestrę PFB pod dyrekcją maestro Macieja Sztora.
Wieczór wzbogacą krótkie materiały filmowe i zdjęcia, a także występy solistów: Olgi Szomańskiej oraz Mateusza Ziółki. Scenariusz wydarzenia muzycznego został stworzony w oparciu o charakterystyczne tytuły filmów, ważne z punktu widzenia historii Polski. Każdy z utworów poprzedzony zostanie krótkim wstępem prowadzącego Dariusza Stańczuka z RMF Classic. Dobór utworów ma na celu wywołanie u słuchaczy szerokiej gamy emocji, które w czasach PRL towarzyszyły Polakom.
Olga Szomańska
Wokalistka o niezwykłej wrażliwości muzycznej, wielkim talencie i niesłabnącej sympatii publiczności. Pierwsza Polka, która zaśpiewała w duecie z Andrea Bocellim. Współpracowała również z Bobbym McFerrinem, zespołem Scorpions, Piotrem Rubikiem i plejadą największych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Laureatka Superjedynki Festiwalu w Opolu, Grand Prix festiwalu Top Trendy, festiwalu Jedynki w Sopocie za piosenkę Niech mówią, że to nie jest miłość. Srebrnej Twarzy VI edycji programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo oraz teatralnej nagrody muzycznej im. Jana Kiepury dla najlepszej wokalistki musicalowej. Jako aktorka dubbingowa wystąpiła w ponad 100 produkcjach, w tym wielu filmach Disneya. Urszula, jedna z głównych postaci nowego filmu Disneya Mała Syrenka, mówi i śpiewa głosem Olgi Szomańskiej. Na deskach teatralnych możemy aktualnie podziwiać artystkę w bijącym rekordy popularności musicalu SIX oraz Zakonnica w Przebraniu.
Mateusz Ziółko
Pianista, wokalista, kompozytor, autor tekstów. Na polskiej scenie czynnie koncertuje już od 25 lat. Znany widzom telewizji jako finalista I edycji Mam Talent , zwycięzca III edycji The Voice Of Poland, zwycięzca konkursu debiutów 51. KFPP w Opolu, zwycięzca X edycji programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo i finalista XX jubileuszowej edycji Twoja Twarz Brzmi Znajomo Najlepsi. Występował w wielu prestiżowych telewizyjnych koncertach i festiwalach. Nagrał dwa solowe albumy. Debiutancki Na Nowo z 2017 roku, który już w dniu premiery osiągnął status złotej płyty, oraz Tak po prostu z 2022 roku. Single takie jak W płomieniach, 7 rzeczy (duet z Liberem), Bezdroża (duet z Sylwią Grzeszczak ), Na Nowo, Weź Mnie, Vis’a Vis, Lubisz Nas, pochodzące z tych albumów, były i są nadal grane przez największe stacje radiowe w Polsce, a łączna liczba wyświetleń teledysków do tych utworów w serwisie YouTube sięga prawie 200 mln. Jeszcze w tym roku Mateusz zapowiada kolejne muzyczne nowości i niespodzianki, na które wielu fanów czekało od lat.
Maciej Sztor
Absolwent Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie dyrygentury symfonicznej prof. Jerzego Salwarowskiego oraz uczestnik mistrzowskich kursów dyrygenckich prowadzonych przez dr Paula Elliotta Cobbsa z Waschington University oraz prof. Jose Miguel Rodilla Tortajada z Conservatorio Superior de Musica de Murcia. Absolwent studiów podyplomowych w Collegium Intermarium Europa Klasyczna oraz kierunku Manager Kultury na WSUS w Poznaniu. Dyrygował m.in. Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie czy Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus. W czerwcu 2019 roku jako pierwszy Polak poprowadził koncert Wojciech Kilar In Memoriam w Teatro Amazonas w Manaus (Brazylia), prowadząc Amazonas Filharmonica oraz Grupo Vocal dos Corpos Artisticos. W latach 2013-2018 dyrygent gościnny Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej na festiwalu Klassik – Sommerfestival na Norderney w Niemczech.
W latach 2005-2014 współpracował z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, gdzie brał udział w przygotowaniach i prowadzeniu kilku premier m.in: Kabaret, Bajkowo i Filmowo - autorski projekt teatralny z muzyką filmową i sceniczną dla dzieci i młodzieży, Ania z Zielonego Wzgórza, Awantura o Basię, Cygańska Miłość, Czarodziejski Flet (wersja skrócona) czy Wesołe Kumoszki z Windsoru. Współpracował z takimi solistami, jak Agata Szymczewska, Aleksey Semenenko, Aurelia Shimkus, Johannes Bartmann, Łukasz Długosz czy Leszek Możdżer.
Maciej Sztor obok działalności symfonicznej specjalizuje się w wykonawstwie amerykańskiej muzyki filmowej. Kolekcjonuje partytury muzyki filmowej, a także tworzy i realizuje własne projekty, m.in. we współpracy z koncertfilmowy.pl. Jest pomysłodawcą i dyrygentem Koncertów Muzyki Filmowej. Otrzymał specjalne listy z gratulacjami i podziękowaniami od Johna Williamsa, Jamesa Hornera oraz Hansa Zimmera za propagowanie ich muzyki filmowej. Maciej Sztor sam również pisze muzykę do filmów. Ma na swoim koncie muzykę do filmu Las Cieni w reż. Andrzeja Cichockiego.
Współorganizacja:
Informacje o wydarzeniu
Data wydarzenia | sobota, 23/08/2025, 19:00 |
Cena | 27-146,50 zł |
Miejsce | Sala Koncertowa |
Kategorie | Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny |