Inauguracja sezonu artystycznego 2021/2022

Orkiestra Symfoniczna PFB
George Tchitchinadze – dyrygent
Daniel Ciobanu – fortepian

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Program:

Giuseppe Verdi – Uwertura do opery Moc przeznaczenia [7’]
Dmitrij Szostakowicz – II Koncert fortepianowy F-dur op. 102 [18’]
Ludwig van Beethoven – I Symfonia C-dur op. 21 [29’]

Daniel Ciobanu
Rumuński pianista , który międzynarodowe uznanie zdobył w 2017 roku na Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina, gdzie zdobył zarówno Srebrny Medal, jak i Nagrodę Publiczności. Następnie występował w Hamburgu, Lipsku, Berlinie, Londynie i Bukareszcie, a także poza Europą – w Japonii, Chinach, Tajwanie, RPA i Brazylii.
Pełny i świetlisty dźwięk, wspaniała gra, ogromna wrażliwość, oryginalność bez przytłaczającego ego – napisał po koncercie krytyk muzyczny Alain Lompech. Charakterystyczna osobowość muzyczna Ciobanu zapewniła mu występy z takimi orkiestrami, jak Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, Israel Philharmonic i Israel Camerata, Royal Scottish National Orchestra, George Enescu Philharmonic czy Rumuńska Narodowa Orkiestra Radiowa.
W sezonie 2019/2020 zadebiutował z Orkiestrą Gewandhaus w Lipsku pod batutą Omera Meira Welbera, po czym natychmiast zaproszono go na kolejny, tym razem solowy koncert. Wystąpił z Royal Philharmonic Orchestra i Kerem Hasana oraz na Festiwalu Enescu w Bukareszcie z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Został również zaproszony do Vienna Konzerthaus, gdzie wystąpił wraz ze skrzypkiem Julianem Rachlinem. W maju 2020 roku nagrał swoją pierwszą solową płytę CD z utworami Prokofiewa, Debussy'ego, Liszta i Enescu, którą wydać ma wytwórnia Accentus.
W 2017 roku Ciobanu założył Neamt Music Festival w swoim rodzinnym mieście Piatra Neamt w Rumunii, chcąc stworzyć świeżą i innowacyjną międzynarodową platformę dla śmietanki współczesnych młodych artystów.

danielciobanu.com

Mecenasem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, a także tego wyjątkowego koncertu jest PGE Energia Ciepła S.A. z Grupy PGE.

PGE SA

 

Patron medialny koncertu:

prestiz mag logo

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 17/09/2021, 19:00
Cena 27-80 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie