Międzynarodowy Dzień Muzyki – Vadim Repin

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Orkiestra Symfoniczna PFB
George Tchitchinadze – dyrygent
Vadim Repin – skrzypce

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Program:

Felix Mendelssohn-Bartholdy – Uwertura Ruy Blas op. 95 [7’]
Sergiusz Prokofiew – II Koncert skrzypcowy g-moll op. 63 [26’]
Johannes Brahms – Wariacje na temat Haydna op. 56a [20’]

Vadim Repin
Urodził się na Syberii w 1971 roku. Jego debiuty w Moskwie i Petersburgu miały miejsce, gdy miał 11 lat. Już trzy lata później zadebiutował w Tokio, Monachium, Berlinie i Helsinkach, a zaraz potem w Carnegie Hall w Nowym Jorku. W wieku 17 lat był najmłodszym w historii zwycięzcą Concours Reine Elisabeth. Od tego czasu występował z najważniejszymi orkiestrami i dyrygentami świata oraz we wszystkich głównych ośrodkach muzycznych.
W 2010 roku za zasługi dla muzyki otrzymał najwyższe francuskie wyróżnienie Victoire d'Honneur oraz tytuł Kawalera Orderu Sztuki i Literatury. Natomiast w Pekinie został mianowany Honorowym Profesorem Centralnego Konserwatorium Muzycznego w 2014 roku, a w 2015 roku Konserwatorium w Szanghaju, gdzie również przyznano mu ten tytuł.
W kwietniu 2014 roku został założycielem i dyrektorem artystycznym pierwszej edycji Transsiberian Arts Festival, która odbyła się we wspaniałej nowej sali koncertowej Nowosybirska. Festiwal został entuzjastycznie przyjęty i wyznaczył priorytety młodym muzykom – edukacja muzyczna odgrywa ważną rolę w życiu Vadima Repina. W ubiegłym sezonie prowadził cykl kursów mistrzowskich dla młodych skrzypków na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu. Był też jurorem w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Donatella Flick w Londynie oraz Concours Reine Elisabeth w Brukseli.
Podczas europejskiej trasy koncertowej z Borusan Istanbul Philharmonic Orchestra zagrał wraz z Danielem Hope prapremierę i liczne prawykonania koncertu podwójnego Shadow Walker Marka-Anthony'ego Turnage'a. Inne niedawne wydarzenia to występy podczas Pas de Deux z udziałem światowej sławy baletnicy Svetlany Zacharovej w Hongkongu, Maskacie, Japonii i Korei, koncerty na Enescu Festival Bukareszt, w Verbier i na Festiwalu w Montrealu z udziałem RAI Torino Orkiestra. Także wykonania nowego koncertu skrzypcowego Sofii Gubaiduliny w Wiedniu z RSO pod dyrekcją Andresa Mustonena oraz w Lipsku z Orkiestrą Gewandhaus pod dyrekcją Andrisa Nelsonsa, a ostatnio prawykonanie poprawionej wersji La Sindone Arvo Pärta, do której kompozytor, m.in. z okazji 85. roku życia, dodał solową partię skrzypiec z myślą właśnie o Vadimie Repinie.
Artysta gra na skrzypcach Rode Antonio Stradivariego z 1733 roku.

vadimrepin.com

Patron medialny koncertu:

prestiz mag logo

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 1/10/2021, 19:00
Cena 27-100 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie