PALESTER dzieła nieznane – spotkanie z Lechem Dzierżanowskim

O nowej płycie PFB i nowo odkrytej twórczości Romana Palestra opowie Lech Dzierżanowski.

PALESTER dzieła nieznane to tytuł nowej płyty Polskiej Filharmonii Bałtyckiej z udziałem Orkiestry PFB, dyrygenta Łukasza Borowicza oraz sopranistki Izabeli Matuły. Nagranie miało miejsce w sierpniu tego roku. Oto dzieła, które wypełniły album:

Symfonia dziecięca (1932)
Wstęp. Vivo
Melodia
Polka
Temat z wariacjami
Finale
Wariacje na orkiestrę kameralną (1935)
Tema. Allegretto grazioso
Var. I–XV
Treny, trzy fragmenty z Jana Kochanowskiego (1950)
Allegretto ma assai vigoroso e feroce | Nie chciałem żywym śpiewać
Assai lento | Nieznajomy wróg
Assai moderato, con forza | Kłosie mój jedyny
Nokturn na orkiestrę smyczkową, I wersja (1947)

Roman Palester należał do najlepiej zapowiadających się kompozytorów swojej generacji. Urodzony w 1907 r. (podobnie jak C. Régamey, Z. Mycielski i R. Maciejewski), już przed 1939 r. dał się poznać jako twórca oryginalny, a jego kompozycje były grane podczas koncertów Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej i zdobywały nagrody na rozmaitych konkursach. Po wojnie Palester był uznanym twórcą z poważnym dorobkiem.
Jan Krenz wspomina spotkanie z nim na planie flmowym – wszyscy mówili wtedy: to ten Palester. Ale kiedy w 1949 r. kompozytor ostatecznie zdecydował się nie wracać do Polski, sytuacja zmieniła się diametralnie.

Lech Dzierżanowski
[ fragment opisu, booklet ]

palester wydRoman Palester, fot.: zbiory BUW

Lech Dzierżanowski to pianista i menadżer. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Andrzeja Stefańskiego (1984). Był laureatem Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, występował w filharmoniach w Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu i Jeleniej Górze. Nagrywał m.in. dla Polskiego Radia, TVP oraz Polskich Nagrań.
Wcześniej współpracował m.in. z Filharmonią Narodową, jako kierownik Działu Promocji, czy Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina, pełniąc rolę dyrektora ds. promocji, dyrektora naczelnego i artystycznego oraz zastępcy dyrektora ds. artystycznych. Szereg działań i projektów stworzył z wieloma organizacjami pozarządowymi, m.in. z: Fundacją Piąta Esencja, Fundacją Concert Spirituels, Fundacją Kultury Polskiej, Związkiem Kompozytorów Polskich, Fundacją Uniwersytetu Warszawskiego. Jest współautorem wydawnictw tradycyjnych i multimedialnych poświęconych m.in. Witoldowi Lutosławskiemu, Karolowi Szymanowskiemu czy Andrzejowi Panufnikowi.
Od wielu lat zajmuje się popularyzacją dorobku Romana Palestra – w tym roku nakładem PWM wydał monografię tego kompozytora. I to właśnie za podjęcie wielu inicjatyw wydawniczych i koncertowych, które skutecznie przywracają osobę i muzykę Romana Palestra do życia muzycznego, otrzymał w tym roku Nagrodę Honorową Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich.

Dla każdego uczestnika spotkania przewidziany jest muzyczny upominek.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

MKDNiS NIMIT

 

 

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 17/12/2021, 17:30
Cena Wstęp wolny
Miejsce Sala Biała
Kategorie Wydarzenia Filharmonii