Koncert symfoniczny – Soyoung Yoon

Orkiestra Symfoniczna PFB
Michał Nesterowicz – dyrygent
Soyoung Yoon – skrzypce

Program:

Siergiej Rachmaninow – II Symfonia e-moll op. 27 [60']
Ralph Vaughan Williams – The Lark Ascending (Wzlatujący skowronek) [15']

Soyoung Yoon
Skrzypaczka zdobyła uznanie za swoją „drobiazgowość… wysoce zdyscyplinowaną” („Gramophone”) oraz „delikatne” wykonania, których „techniczna perfekcja… zawsze służy muzyce” („The Guardian”). Laureatka głównych konkursów, m.in. Yehudi Menuhin (I nagroda), Henryk Wieniawski (I nagroda) i Indianapolis (srebrny medal). Soyoung Yoon zasłynęła jako skrzypaczka i kameralistka najwyższego kalibru.
Artystka jest nieustannie poszukiwana na scenie międzynarodowej. Występowała jako solistka z czołowymi światowymi orkiestrami. Stale wydłużająca się lista jej współpracowników obejmuje Krzysztofa Pendereckiego, Ivora Baltona, Krzysztofa Urbańskiego, Muhai Tanga, Maxima Vengerova, Eiji Oue czy Michała Nesterowicza. Wiosną 2021 roku skrzypaczka wystąpiła również jako sędzia panelowy w konkursie Menuhina w Richmond w stanie Wirginia.
Soyoung Yoon często współpracuje z Koreańską Orkiestrą Kameralną. Wraz z Veitem Hertensteinem i Benjaminem Gregorem-Smithem założyła Orion String Trio w 2012 roku, które zdobyło zarówno I nagrodę, jak i nagrodę publiczności na Konkursie Muzyki Kameralnej „Migros Kulturprozent” 2016 w Zurychu.
Studiowała na National University of the Arts, South Korea, z Zakharem Bronem na Uniwersytecie Muzyki i Tańca w Kolonii oraz na Uniwersytecie w Zurychu. Gra na skrzypcach J. B. Guadagniniego (ex-Bückeburg) wyprodukowanych w Turynie w 1773 roku.

nesterowicz wyd

Michał Nesterowicz
Urodził się 1974 roku we Wrocławiu. Zwycięzca Concurso Internacional de Dirección de la Orquesta de Cadaqués w Hiszpanii, gościnny dyrygent Sinfonieorchester Basel. Studiował we wrocławskiej Akademii Muzycznej, uzyskując w 1997 roku dyplom z wyróżnieniem w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego. Edukację muzyczną uzupełniał w Międzynarodowej Akademii Bachowskiej w Krakowie pod kierunkiem Helmutha Rillinga.
Dyrygent działalność koncertową rozpoczął już podczas studiów, występując z założoną przez siebie orkiestrą kameralną Giovanni Virtuosi. Od tego czasu koncertuje regularnie w Europie, Ameryce Południowej i Stanach Zjednoczonych. W Polsce współpracuje natomiast z takimi orkiestrami, jak Sinfonia Varsovia, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej czy Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.
Nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Jego dyskografia liczy kilkanaście płyt. W 2001 roku w plebiscycie „Gazety Wyborczej” został wybrany do „Klasycznej Piątki XXI Wieku”. Był również nominowany do Paszportu „Polityki” za rok 2000 w kategorii Muzyka klasyczna. Ciągła aktywność i występy z kolejnymi orkiestrami ugruntowały pozycję Michała Nesterowicza jako jednego z najbardziej rozchwytywanych dyrygentów w Europie.

soyoungyoon.com
facebook.com/Soyoung-Yoon
michalnesterowicz.com

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 11/02/2022, 19:00
Cena 27-131,50 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny