Koncert organowy – Marcin Kucharczyk (I miejsce w Konkursie Interpretacji 11. MKMO im. J.P. Sweelincka)

Marcin Kucharczyk – organy

Laureat I miejsca w Konkursie Interpretacji 11. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Jan Sebastian Bach – Passacaglia c-moll BWV 582 [14']

Joseph Gabriel Rheinberger – VIII Sonata organowa e-moll op. 132 [13']
Introdukcja i passacaglia

Charles-Marie Widor – IX Symfonia organowa c-moll „Gotycka” Puer natus op. 70 [22']
I. Moderato
II. Andante sostenuto
III. Allegro
IV. Moderato. Moderato. Allegro. Moderato. Andante. Allegro

Marcin Kucharczyk
Student studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie organów prof. dr. hab. Dariusza Bąkowskiego-Koisa. W 2021 roku studiował w ramach programu Erasmus+ w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu pod kierunkiem prof. Wolfganga Zerera i prof. Matthiasa Neumanna (organy) oraz prof. Menno van Delfta (klawesyn i klawikord).
W 2014 roku ukończył z wyróżnieniem Diecezjalne Studium Organistowskie w Tarnowie, a w roku 2017 Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. I.J. Paderewskiego w Tarnowie w klasie organów mgr. Wiesława Kaczora (dyplom z wyróżnieniem). W latach 2015-2021 współpracował z Dziewczęcym Chórem Katedralnym Puellae Orantes. W okresie 2012-2019 był organistą w parafii św. Katarzyny w Turzy.
Jego dokonania artystyczne były nagradzane stypendiami, m.in. Prezydenta Miasta Tarnowa (2016, 2017) oraz Marszałka Województwa Małopolskiego (2019, 2020). Brał udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez światowej sławy organistów, takich jak Jörg Andreas Bötticher, Olivier Penin, Tobias Horn, Jos van der Kooy, Thomas Lennartz, Sven-Ingvard Mikkelsen, Ingace Michiels, Ines Maidre czy Martin Bambauer.
Jest zdobywcą I miejsca na XI Międzynarodowym Konkursie Organowym im. J.P. Sweelincka w Gdańsku (2021), a także laureatem I nagrody w konkursie organowym w ramach XXXII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi (2020), jak również I nagrody w VII Ogólnopolskim Konkursie Organowym im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie (2019), III nagrody podczas VI Akademickiego Konkursu Organowego Romuald Sroczyński in memoriam w Poznaniu (2018) oraz finalistą VII Międzynarodowego Konkursu Organowego w Dudelange (Luksemburg, 2019).
Koncertował w ramach licznych festiwali w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Holandii, Estonii, Luksemburgu, Węgrzech, w tym w tak prestiżowych miejscach, jak Katedra ewangelicka NMP w Tallinie, De Duif w Amsterdamie, Bazylika Mariacka w Krakowie, Bazylika Jasnogórska, Bazylika Farna w Poznaniu, Archikatedra we Wrocławiu i Archikatedra w Przemyślu.

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku organizowany jest co trzy lata od 1991 roku, a jego 11. edycja odbyła się 21-26 września 2021 roku. Podstawową ideą konkursu, jednego z najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce, jest zrzeszanie młodych organistów, którzy otrzymują szansę na prezentację swoich umiejętności przed światowej sławy muzykami. Międzynarodowa konfrontacja uczestników podtrzymuje ducha pozytywnej rywalizacji. Udział w wydarzeniu to szansa przede wszystkim na zaistnienie w świecie muzyki organowej, zdobycie funduszy na rozwój artystyczny oraz możliwość uzyskania zaproszenia do uczestnictwa w najlepszych światowych festiwalach organowych. Ponadto podczas konkursu organiści nawiązują liczne, przydatne kontakty, przekładające się na owocną współpracę.

Data wydarzenia czwartek, 31/03/2022, 19:00
Miejsce Sala Koncertowa