Koncert symfoniczny – Jarosław Nadrzycki

Orkiestra Symfoniczna PFB
Manuel López-Gómez – dyrygent
Jarosław Nadrzycki – skrzypce

Program:

Jean Sibelius – Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 [31']

Przerwa [20']

Ryszard Wagner – Preludium z I aktu opery Lohengrin [9’]
Ryszard Strauss – Poemat symfoniczny Śmierć i wyzwolenie op. 24 [25’]

Jarosław Nadrzycki
Urodził się i rozpoczął edukację muzyczną w Żaganiu. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Jadwigi Kaliszewskiej, a także Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Igora Ozima oraz Royal Academy of Music w Londynie w klasie prof. Igora Petrushevskiego. Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in. w Erewaniu – im. Arama Chaczaturiana, w Bukareszcie – im. G. Enescu, w Berlinie – im. Maxa Rostala, w Wilnie – im. Jashy Heifetza, w Varallo – Valsesia Musica , oraz Haverhill Sinfonia Soloist Competition w Wielkiej Brytanii. Był również laureatem konkursu im. Tibora Vargi w Martigny (Szwajcaria), konkursu im. Benjamina Brittena w Londynie i konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Zadebiutował w wieku 12 lat, wykonując Fantazję Carmen Pablo Sarasatego z Orkiestrą Konserwatorium Moskiewskiego w Wielkiej Sali Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Przełomowym wydarzeniem w karierze artysty było wykonanie II Koncertu skrzypcowego Metamorphosen Krzysztofa Pendereckiego wraz z Simon Bolivar Orchestra of Venezuela pod batutą kompozytora w 2010 roku. W 2013 roku, w ramach 17. Wielkanocnego Festiwalu im Ludwiga van Beethovena, Jarosław Nadrzycki wykonał trzykrotnie II Koncert skrzypcowy K. Pendereckiego wraz z MDR Sinfonieorchester pod batutą Kristjana Järviego. Poza działalnością solistyczną w latach 2013-2018 był również prymariuszem cenionego Meccore String Quartet, a od 2018 roku członkiem-założycielem Boarte Piano Trio. W tym samym roku pod nakładem wytwórni fonograficznej Orphée Classics ukazała się płyta z twórczością Johanesa Brahmsa na skrzypce i fortepian, jako efekt wieloletniej współpracy z pianistką Joanną Zathey.
Artysta ma w swoim dorobku nagrania płytowe dla wytwórni DUX, Warner Music Poland i MDG Classics, a także wiele nagrań radiowych i telewizyjnych, m.in. dla Bayerischer Rundfunk, BBC Radio 3, ZDF, TV ORF Austria czy TVP Kultura. W 2021 roku nakładem wytwórni Hänssler Classic ukazały się płyty z twórczością J.S. Bacha i F. Mendelssohna-Bartholdy'ego, nagrane we współpracy z flecistą Krzysztofem Maciejem Kaczką i z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej L’Appassionata oraz Filharmonii im. L. Leoša Janáčka. W tym samym roku w ramach projektu Muzyka Jana Adama Maklakiewicza dokonał nagrania Koncertu skrzypcowego J.A. Maklakiewicza z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Sudeckiej pod batutą Maestro Bartosza Żurakowskiego.
W 2016 roku Jarosław Nadrzycki rozpoczął pracę na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. W latach 2019-2020 był wykładowcą w Sheikh Jaber Al-Ahmed Cultural Centre w Kuwejcie.

Patron medialny koncertu:

prestiz mag logo

Fot. Arkadiusz Berbecki

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 1/04/2022, 19:00
Cena 22-100 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie