Koncert Papieski

Orkiestra Symfoniczna PFB
Marek Wroniszewski – dyrygent
Karol Respondek – klarnet
Jakub Kornacki – narracja

Program:

Roman Palester – Nokturn na orkiestrę smyczkową [10’]
Józef Haydn – II Koncert wiolonczelowy D-dur Hob. VIIb:2 (transkrypcja na klarnet) [24’]
Franciszek Schubert – III Symfonia D-dur D. 200 [24’]

Narracja fragmentów tekstów Jana Pawła II

Marek Wroniszewski
Zastępca dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Związany z tą instytucją od października 2017 roku, początkowo jako asystent dyrygenta, następnie kierownik orkiestry. Asystował wielu wybitnym dyrygentom, takim jak: Michaił Jurowski (nagranie i współczesne światowe prawykonanie opery Antona Rubinsteina Mojżesz), Gabriel Chmura, Mirosław Jacek Błaszczyk, Tadeusz Kozłowski, Andrzej Boreyko, Piotr Gajewski. Współpracuje także z wieloma solistami, m.in.: Zakhar Bron, Vadim Repin, Piotr Pławner, Kevin Kenner, Krzysztof Meisinger, Klaudiusz Baran, Joanna Marcinkowska.
Półfinalista i laureat nagród dla najlepszego polskiego uczestnika na X Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach oraz finalista VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów w Białymstoku. Współpracuje z Filharmonią Śląską, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Filharmonią Krakowską, Filharmonią Lubelską, Filharmonią Świętokrzyską, Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Orkiestrą Symfoniczną w Zamościu, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. W roku 2016 wraz z orkiestrą Capella Thoruniensis nagrał płytę z utworami Artura Banaszkiewicza.
Studia z dyrygentury symfoniczno-operowej rozpoczął w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w której otrzymał licencjat w klasie prof. Elżbiety Wiesztordt. Następnie ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie kształcił się w klasie prof. Mirosława Jacka Błaszczyka. Ponadto uzyskał dyplomy magistra sztuki w specjalnościach fortepian i fagot w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 2017 roku został uhonorowany Medalem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków Za zasługi dla muzyki polskiej.

Karol Respondek
Studiował w klasie prof. Henryka Kierskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1986 roku. Jest laureatem Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Szkół Muzycznych w Opolu (1981) – I nagroda, Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach (1986) oraz Konkursu Muzyki Kameralnej na Instrumenty Dęte w Bydgoszczy (1985) – I nagroda i Nagroda Główna Krajowego Biura Koncertowego.
Po studiach współpracował z katowickim WOSPR-em oraz Polską Filharmonią Kameralną W. Rajskiego. Od roku 1989 jest pierwszym klarnecistą orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, z którą wielokrotnie występował jako solista, wykonując utwory Mozarta i Webera. W roku 1995 dokonał polskiego prawykonania Tuireadh na klarnet i smyczki Jamesa McMillana pod dyrekcją samego kompozytora – obecnie najwybitniejszego brytyjskiego twórcy muzyki współczesnej.
Koncertuje również jako kameralista Bałtyckiego Kwintetu Dętego, Oktetu Dętego Filharmonii Bałtyckiej oraz Grand Trio Brillant (flet, klarnet i harfa). Jest autorem orkiestracji akompaniamentu Koncertu klarnetowego As-dur I.F. Dobrzyńskiego, bardzo cennej pozycji polskiej literatury muzycznej XIX wieku na instrument dęty. Ponadto dokonał wielu transkrypcji na klasyczny kwintet dęty, m.in.: Obrazki z wystawy Mussorgskiego. Niektóre zostały wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w Krakowie.
Karol Respondek był inicjatorem i współorganizatorem cyklicznych przedsięwzięć artystycznych tj.: Per Cameram ad Ecclesiam wraz z ks. Rektorem Krzysztofem Niedałtowskim w ramach Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Gdańsku, oraz Wieczorów Muzyki Polskiej pod patronatem gdańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. Obecnie koncentruje się na działalności powołanego przez siebie do życia w 1990 roku Bałtyckiego Kwintetu Dętego, z którym koncertuje na terenie całego kraju, propagując muzykę klasyczną wykonywaną na instrumentach dętych.

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

pwm kolor logo

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 29/04/2022, 19:15
Cena Wstęp wolny
Miejsce Archikatedra Oliwska
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny