Wystawa malarstwa Elżbiety Czaplińskiej-Kani

Zobaczyć muzykę - Krzysztof Penderecki

Wyrażam głębokie przekonanie, że obrazy których natchnieniem była muzyka Krzysztofa Pendereckiego, staną się dla Państwa inspiracją do wysłuchania poszczególnych utworów. Innymi słowy, nastąpi przełożenie zwrotne, gdyż Mistrz Penderecki do szkicowania swoich dzieł inspirował się formą plastyczną, a teraz forma ta, mam nadzieję, sprawi, że słuchając utworów, „zobaczycie” Państwo muzykę.

Wystawa potrwa do 28 marca br.

Elżbieta Czaplińska-Kania
Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika, Wydziału Sztuk Pięknych. Pedagog, animatorka kultury, kuratorka wystaw, artysta malarz . Za organizację projektów plastycznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, otrzymała nagrody Prezydenta Miasta Gdyni i Prezydenta Miasta Sopotu.

Poszukuję środków wyrazu, które stawiają pomost między światem wrażeń, przeżyć i myśli a formą plastyczną. Dźwięk przełożony na obraz to klucz odbioru poszczególnych utworów, zapisu emocji, zmaterializowany w abstrakcyjnych impresjach malarskich. Te podróże w głąb doznań przy słuchaniu muzyki przekształciły się w cykle obrazów m.in. poświęconych dziełom Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Ludwiga van Beethovena, Krzysztofa Pendereckiego.

Najważniejsze publikacje:
Akademia w Mieście, półrocznik kwiecień 2020 Twórczość Stanisława Moniuszki (1819-1872) jako inspiracja cyklu obrazów Elżbiety Czaplińskiej Kani. Autor: Faustyna Michałowska.

Ważniejsze wystawy:
2017 – Drzewa, póki jeszcze stoją, Galeria Ratusza Staromiejskiego, Gdańsk
2017 – Plac zabaw, Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina, Gdańsk
2018 – Plac zabaw, Galeria pod Aniołem, Grodzisk Mazowiecki
2018 – Chopin nad wodami Motławy, Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina, Gdańsk
2018 – Przychodzimy... Odchodzimy..., Galeria Ratusza Staromiejskiego, Gdańsk
2019 – Chopin nie tylko muzycznie, Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina, Gdańsk
2019 – Chopin abstrakcyjnie, Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina, Gdańsk
2019 – Moniuszko abstrakcyjnie, Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina, Gdańsk
2019 – Stanisław Moniuszko – 200. rocznica urodzin, Akademia Muzyczna im. S. Moniuszki, Gdańsk
2021 – Zobaczyć muzykę – Ludwig van Beethoven, Dzwonnica Wilanów, Warszawa
2021 – Zobaczyć muzykę – Krzysztof Penderecki, Dzwonnica Wilanów, Warszawa