Koncert symfoniczny – Adam Suska

Przerwa [20']

Ludwig van Beethoven – VII Symfonia A-dur op. 92 [36']

Adam Suska
Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku ośmiu lat w Gdańsku. Po ukończeniu w szybszym trybie I i II st. Szkoły Muzycznej im. S. Suzuki u prof. Anny Podhajskiej kontynuował naukę w OSM im. Z. Brzewskiego w Warszawie, tzw. Szkołę Talentów pod kierunkiem prof. Magdaleny Szczepanowskiej. W roku 2019 rozpoczął studia w Buchmann-Mehta School of Music w Tel-Awiwie u prof. Yaira Klessa, kontynuował je w 2021 roku w Scuola di Musica di Fiesole we Włoszech. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem prof. Agaty Szymczewskiej.
Zdobył liczne nagrody na międzynarodowych konkursach skrzypcowych i muzycznych. Tylko w 2021 roku był zwycięzcą i laureatem sześciu imprez: Grand Prix Opus Competition, Grand Prix Puławy and The Violin Competition, 3. miejsce EuroAsia Competition Tokio (Japonia), 2. miejsce na XV Międzynarodowym Konkursie im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie, Grand Prix Piła Festival & Academy oraz nagroda specjalna: koncert z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy i wreszcie Grand Prix Virtuoso&Belcanto Competition Lucca, Włochy. W ramach nagrody wykona koncerty z orkiestrami w takich filharmoniach, jak Berlińska, Musikverein w Wiedniu czy w Wiedeńskim Konzerthaus.
Był stypendystą m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2019, 2021), Fundacji im. J. Semkowa, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Rotary Club Gdańsk-Sopot-Gdynia. Posiada niezwykle bogaty repertuar koncertowy oraz recitalowy, od baroku do utworów skomponowanych już w XXI wieku. Prawykonał utwór zamówiony przez Piotra Janowskiego Meditazzione della Minerwa Wojciecha Głucha. W kwietniu 2022 roku uzyskał status artysty-rezydenta w prestiżowej Queen Elisabeth Music Chapel.

facebook.com/Suska.Adam

Data wydarzenia piątek, 6/05/2022, 19:00