Koncert organowy z cyklu „Bliżej Bacha”

Wacław Golonka

Program:

Georg Friedrich Händel
Sinfonia z oratorium Saul HWV 56
 
Dietrich Buxtehude
Preludium BuxWV 149
Preludium chorałowe BuxWV 219
Vater unser im Himmelreich
 
Georg Böhm
Preludium chorałowe
Vater unser im Himmelreich
 
Jan Sebastian Bach
Preludium chorałowe BWV 682
Vater unser im Himmelreich
Preludium i fuga G-dur BWV 541
 
Felix Mendelssohn-Bartholdy
Sonata D-dur op. 65 nr 5
Andante, Andante con moto, Allegro maestoso
 
Ideą przyświecającą organizacji wydarzenia jest prezentacja i propagowanie muzyki organowej na najwyższym możliwym poziomie artystycznym. Od wielu lat Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra” wraz z Polską Filharmonią Bałtycką zapraszają do współpracy wybitnych organistów oraz kameralistów, w tym muzyków ściśle związanych z Gdańskiem. Koncerty sprzyjają młodym artystom, pozwalając na zaprezentowanie swojej twórczości większej grupie odbiorców.
 

Wacław Golonka
Wykształcenie muzyczne otrzymał w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu w klasie prof. Hansa Haselböcka. Jest laureatem konkursów organowych w Pradze (II nagroda), Norymberdze (III nagroda) i Pretorii, gdzie oprócz pierwszej nagrody otrzymał trzy wyróżnienia. Od wielu lat prowadzi intensywną działalność koncertową nie tylko w wielu państwach Europy, ale także w Azji, Ameryce Północnej, Afryce (Namibia oraz RPA, gdzie odbył trzykrotnie tournée koncertowe). Do najważniejszych miejsc jego działalności artystycznej należą katedry w Wiedniu, Utrechcie, Chartres, Lozannie, Oliwie, Kaliningradzie, sale koncertowe Filharmonii Narodowej w Warszawie, Berliner Philharmonie, Cape Town Philharmony, Buxter Concert Hall, UNISA w Pretorii, Nottingam Albert Hall, Meistersingerhalle w Norymberdze, Cleveland Museum of Art, austriackiego radia ORF w Wiedniu, słowackiego radia w Bratysławie oraz wielokrotnie B. Smetany w Pradze.
Wacław Golonka występował jako solista z orkiestrami Radio Philharmony Orchestra w Pretorii, Cape Town Philharmonic Orchestra, Filharmonią w Bydgoszczy, Brnie, praskim FOK, Concerto Avenna, Bielską Orkiestrą Kameralną, Capellą Cracoviensis i Śląską Orkiestrą Kameralną. Z orkiestrą Concerto Avenna nagrał koncert organowy Pawła Łukaszewskiego. Nagranie znalazło się na płycie z kompozycjami autora koncertu, która otrzymała nagrodę Fryderyka w 2008 roku. Zrealizował wiele nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych.
Artysta jest pomysłodawcą i dyrektorem Konkursu Muzyki Organowej i Kameralnej Artem cameralem promovere w Mielcu, a także organizatorem konkursu dla młodych organistów Lux organi w Chorzowie. Prowadzi działalność dydaktyczno-naukową w wielu ośrodkach akademickich w Polsce, Czechach i Niemczech. Pracuje w macierzystej uczelni - Akademii Muzycznej w Krakowie.

Cykl koncertowy „Bliżej Bacha” przyczynił się do wielu znakomitych gdańskich debiutów organowych i propagowania muzyki gdańskiej. Są to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie zrzeszają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim „bachowskim” instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje.

Kolejne koncerty w ramach cyklu odbędą się: 24/05, 31/05, 7/06, 14/06.

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”

Współorganizatorzy:
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Klasztor Dominikanów w Gdańsku

bach jarmark belka 22 logo

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia wtorek, 17/05/2022, 20:00
Cena Wstęp wolny
Miejsce Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert organowy