Koncert organowy z cyklu „Bliżej Bacha”

Jarosław Tarnawski

Ideą przyświecającą organizacji wydarzenia jest prezentacja i propagowanie muzyki organowej na najwyższym możliwym poziomie artystycznym. Od wielu lat Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra” wraz z Polską Filharmonią Bałtycką zapraszają do współpracy wybitnych organistów oraz kameralistów, w tym muzyków ściśle związanych z Gdańskiem. Koncerty sprzyjają młodym artystom, pozwalając na zaprezentowanie swojej twórczości większej grupie odbiorców.

Jan Sebastian Bach
Fantazja i Fuga c-moll BWV 537
Ze zbioru Clavierübung III:
- Kyrie, Gott Vater in Ewigkeit BWV 669
- Christe, aller Welt Trost BWV 670
- Kyrie, Gott heiliger Geist BWV 671

Johannes Brahms
Ze zbioru Elf Choralvorspiele:
- Schmücke dich, o Liebe Seele
- O wie selig seid ihr doch, ihr Frommen
- O Gott, du frommer Gott
Fuga as-moll

Felix Mendelssohn-Bartholdy
Sonata c-moll op. 65 nr 2

Jarosław Tarnawski
Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie organów prof. Elżbiety Karolak. W latach 2005-2007 odbył studia podyplomowe na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. W roku 2012 ukończył ponadto studia w Musikhochschule Lübeck w klasie prof. Arvida Gasta, natomiast w roku 2016 studia solistyczne (Konzertexamen) w Hochschule für Musik w Detmold pod kierunkiem prof. Martina Sandera. Od 2006 roku jest pracownikiem artystycznym poznańskiej Akademii Muzycznej, obecnie na stanowisku adiunkta.
Jarosław Tarnawski jest laureatem nagród na licznych konkursach organowych: Międzynarodowy Konkurs im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu, Międzynarodowy Konkurs Organowy w Brnie, Międzynarodowy Konkurs Organowy Westfalen-Lippe w Bochum, Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Kurta Bosslera, Międzynarodowy Konkurs Organowy Schramberger Eberhard Friedrich Walcker Preis 2012. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (dwukrotnie), jak również niemieckiej fundacji Possehl-Stiftung. W roku 2015 został wyróżniony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Jego wychowankowie – studenci klasy organów Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego – mają na swoim koncie liczne nagrody na konkursach organowych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

Cykl koncertowy „Bliżej Bacha” przyczynił się do wielu znakomitych gdańskich debiutów organowych i propagowania muzyki gdańskiej. Są to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie zrzeszają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim „bachowskim” instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje.

Kolejne koncerty w ramach cyklu odbędą się: 31/05, 7/06, 14/06.

Współorganizacja: Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Klasztor Dominikanów w Gdańsku