Koncert symfoniczny – Robert Jordan

Olari Elts, fot. Kroot Tarkmeel

Orkiestra Symfoniczna PFB
Olari Elts – dyrygent
Robert Jordan – dudy szkockie

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Program:

Felix Mendelssohn-Bartholdy – Symfonia nr 3 a-moll (Szkocka) op. 56 [40']
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Sen nocy letniej (Uwertura – Scherzo – Notturno) [23']
Leopold Mozart – Die Bauernhochzeit [16']
Peter Maxwell Davies – An Orkney Wedding, with Sunrise [13']

Robert Jordan
Jeden z czołowych brytyjskich dudziarzy. Może poszczycić się występami z najlepszymi orkiestrami na Wyspach i nie tylko, w tym grą na żywo dla BBC Radio 3 wraz z London Symphony Orchestra, BBC National Orchestra of Wales oraz BBC Symphony Orchestra. W 2002 roku odbył tournée z London Symphonietta po Armenii, a w roku 2005 wystąpił z London Philharmonic Orchestra w Royal Festival Hall. Rok później wyjechał z BBC Symphony Orchestra do Chin, Singapuru i Malezji.
Jest pierwszym dudziarzem, który wystąpił z Filharmonią Galicyjską w Hiszpanii. W 2014 roku Robert Jordan dokonał przełomowego nagrania An Orkney Wedding with Sunrise Sir Petera Maxwella Daviesa (Master of the Queen’s Music) ze Scottish Chamber Orchestra. Utwór ten był następnie transmitowany na żywo z Royal Albert Hall na BBC1. W 2018 roku udał się do Hongkongu, by wystąpić jako solista z Hong Kong Philharmonic.

robert jordan wyd

Olari Elts
Dyrygent pochodzenia estońskiego, urodził się w roku 1971 w Tallinie. Obecnie pełni funkcję I dyrygenta gościnnego Estońskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej. Jest też założycielem zespołu kameralnego NYYD Ensemble, specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Współpracował z Wiener Symphoniker, City of Birmingham Symphony Orchestra, BBC National Orchestra of Wales, NDR Sinfonieorchester Hamburg, Orchestre National de Lyon oraz wieloma innymi wybitnymi orkiestrami. Specjalizuje się także w repertuarze kameralnym. Zasłynął również na polu muzyki operowej, prowadząc szereg inscenizacji, m.in. Don Giovanniego W.A. Mozarta, Tryptyk G. Pucciniego i Potępienie Fausta H. Berlioza.

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 27/05/2022, 19:00
Cena 22-121,50 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny