Koncert organowy w ramach Jarmarku św. Dominika

Ewa Bąk
Marcin Ciszewski (kontratenor)

Ideą przyświecającą organizacji wydarzenia jest prezentacja i propagowanie muzyki organowej na najwyższym możliwym poziomie artystycznym. Od wielu lat Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra” wraz z Polską Filharmonią Bałtycką zapraszają do współpracy wybitnych organistów oraz kameralistów, w tym muzyków ściśle związanych z Gdańskiem. Koncerty sprzyjają młodym artystom, pozwalając na zaprezentowanie swojej twórczości większej grupie odbiorców.

Program:

Franz Schubert – Ave Maria
Leopold Mozart – Sonata B-dur (Allegro assai)
Cesarz Leopold I – Aria Taci, c Core
Christian Friedrich Ruppe – Koncert C (Allegro maestoso)
Gulio Caccini – Canzonetta
Giuseppe Gherardeschi – Sonata a quiza di banda militare
Antonio Lotti – Arieta Pur dicesti, o bocca bella
Jan Sebastian Bach – Fantazja Komm, Heiliger Geist, Herre Gott BMV 651
Ferdynand Hiller – Modlitwa
Johann Brahms – O Lady Bird
Polibio Fumagalli – Marcia Brillante
Giovanni Battista Bononcini – Per la gloria D’Adorarvi

Ewa Bąk
Pochodzi z Bielska-Białej. Ukończyła tamtejsze liceum muzyczne w klasie fortepianu oraz wrocławską Akademię Muzyczną w klasie organów prof. Romualda Sroczyńskiego. Brała udział w kursach prowadzonych m.in. przez Guya Boveta, Herberta Wulfa, Josefa Hofera, Oliviera Latry'ego, Gerharda Weinbergera, Bernharda Gferera, Wolfganga Zerera, Ludgierda Lohmana, Michala Novenko czy Petera van Dijka. Ukończyła też studium korepetycji wokalnej przy AM we Wrocławiu. Koncertuje w kraju i za granicą (Szwecja, Belgia, Niemcy, Czechy, Szwajcaria). Zajmuje się kameralistyką zarówno na fortepianie, jak i na organach. Współpracuje z wieloma solistami instrumentalistami (Zdzisław Stolarczyk, Jolanta Sosnowska) i wokalistami (Józef Frakstein, Izabela Kłosińska, Jadwiga Stępień, Anna Nyberg, Marcin Ciszewski, Bogdan Makal. Ma w swym dorobku artystycznym koncerty z chórami z Japonii, USA, Austrii oraz z orkiestrą kameralną im. arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg. Jest kierownikiem artystycznym cyklu koncertów organowych w Bystrej Krakowskiej, w Starym Bielsku oraz w Wiśle.

Marcin Ciszewski
Kontratenor, w 1999 r. ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku (dyplom z wyróżnieniem w klasie śpiewu prof. Piotra Kusiewicza). Kształcił się również pod kierunkiem takich pedagogów śpiewu, jak: Kinga Chełmińska, Ryszard Minkiewicz, Kai Wessel, Gerhard Kahry i Dariusz Paradowski. Marcin Ciszewski debiutował w Warszawskiej Operze Kameralnej i Filharmonii Narodowej. Ukończył studia jako tenor, kontratenor i haute-countre, co jest ewenementem w skali światowej. Artysta koncertował w Niemczech, Austrii, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Holandii, Belgii, Szwajcarii, Węgrzech i Ukrainie. Śpiewał na festiwalach i estradach muzycznych w Paryżu (katedra Notre-Dame) Rouen, Luneville, Saint Denis, Rioclar, Pontoise, Grenoble, Brest, Quimper, St Renan i innych.
Marcin Ciszewski wstąpił w takich salach, jak m.in. Concertgebouw (Amsterdam), Tonhalle (Zurich), Casino (Bazylea), Kultur Center Saal (Lucerna), Theatre Royal de Naymur (Francja), Audytorium de Lyon, Opera de Besancon, Theatre du Capitole de Tulouse, Generale Theatre de Bourg-en-Bresse. Artysta posiada bogaty repertuar. Wykonuje muzykę wszystkich epok, jednak specjalizuje się w muzyce barokowej. Od lat współpracuje ze znakomitą organistką Ewą Bąk, z którą prezentuje na licznych koncertach sakralną muzykę wokalną. Od 2005 r. pracuje w Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim, gdzie uzyskał stanowisko adiunkta i stopień naukowy doktora habilitowanego sztuk muzycznych.

Kolejny koncert w ramach cyklu odbędzie się 8/08.

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”

Współorganizatorzy:
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Klasztor Dominikanów w Gdańsku

bach jarmark belka 22 logo

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia niedziela, 7/08/2022, 14:00
Cena Wstęp wolny
Miejsce Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert organowy