Koncert Papieski

Orkiestra PFB
Radosław Droń – dyrygent
Michał Szczerba – waltornia
Jarosław Meisner – puzon
Jakub Kornacki – narracja

Program:

Antonio Rosetti – Koncert Es-dur na róg, puzon i orkiestrę smyczkową [19’]
Gabriel Fauré – Pavane op. 50 [7']
Joseph Haydn – Symfonia nr 49 (La passione) [24']

Fragmenty poezji i prozy Jana Pawła II.

Michał Szczerba urodził się w 1982 roku. Jest pierwszym waltornistą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Ukończył Akademię Muzyczną w klasie waltorni Edwarda Danieckiego. Doskonalił również swoje umiejętności pod okiem tak znamienitych artystów, jak Radovan Vlatković czy Frøydis Ree Wekre.
Jako solista koncertował z orkiestrami filharmonii w Bydgoszczy, Gdańsku, Rzeszowie, Zielonej Górze, Olsztynie, Kielcach, z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Polską Filharmonią Kameralną Sopot oraz Royal Band of the Belgian Guides. Regularnie wykonuje też solowe recitale na festiwalach muzycznych w całej Polsce. Jest aktywnym kameralistą, członkiem zespołu Hornet Quartet, z którym zdobył Srebrny Medal na konkursie Svirel w Słowenii oraz zwyciężył w ogólnoświatowym konkursie kwartetów waltorniowych organizowanym przez International Horn Society w Natal w Brazylii. W latach 2004-2014 współtworzył również kwintet blaszany Hevelius Brass, z którym koncertował w wielu krajach Europy.
Jako muzyk orkiestrowy, regularnie współpracuje z niemal wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami, a także z Malaysian Philharmonic Orchestra. Był finalistą i laureatem wyróżnienia w I Ogólnopolskim Konkursie Waltornistów im. prof. Edwina Golnika w Łodzi w 2006 r. Jego dorobek nagraniowy to dwie płyty solowe, pięć kameralnych oraz kilkadziesiąt orkiestrowych w roli pierwszego waltornisty. Od 2016 r. prowadzi klasę waltorni na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz jest rezydentem i wykładowcą w ramach Corno Brass Music Festival.

Jarosław Meisner jest absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. w Bytomiu w klasie prof. Pawła Waloszczyka oraz Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Michała Mazurkiewicza, którą ukończył z wyróżnieniem w 2018 r. Obecnie jest doktorantem macierzystej uczelni. Jest laureatem głównych nagród kilkunastu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, m.in.: X Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych w Brnie, II International Wind Competition – Wilno, Andrejs Jurjans VI International Wind Competition – Ryga, I Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych we Lwowie.
Jest absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. w Bytomiu w legendarnej klasie prof. Pawła Waloszczyka oraz Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Michała Mazurkiewicza, którą ukończył z wyróżnieniem w 2018 r. Obecnie jest doktorantem macierzystej uczelni.
Jest laureatem głównych nagród kilkunastu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, m.in.: X Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych w Brnie, II International Wind Competition – Wilno, Andrejs Jurjans VI International Wind Competition – Ryga, I Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych we Lwowie, VI Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych Blaszanych w Gdańsku. Jest dwukrotnym laureatem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendystą programu Młoda Polska. Podczas studiów czterokrotnie otrzymywał stypendium Rektora dla najlepszych studentów oraz wygrał konkurs na prestiżowe stypendium „Yamaha Scholarship Foundation of Europe”.
Regularnie współpracuje z takimi orkiestrami jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Capella Gedanensis, Polska Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Dolnośląska, Filharmonia Gorzowska, Filharmonia Opolska, Filharmonia Szczecińska, Filharmonia Zabrzańska, Filharmonia Rybnicka, Polska Orkiestra Muzyki Filmowej, Warszawska Opera Kameralna, Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective.
W sezonie artystycznym 2014/2015 został zatrudniony w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera na stanowisku: muzyk puzonista. We wrześniu 2017 r. zdał egzaminy do Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a od kwietnia 2018 r. jest pierwszym puzonistą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Jako muzyk sesyjny brał udział w realizacji nagrań do wielu płyt, jak i rejestracjach archiwalnych.
Wielokrotnie występował jako solista z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych i dętych, m.in: Filharmonia Śląska, Professional Symphonic Band “Rīga”, Vilnus Chamber Orchesra, Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna, Akademicka Orkiestra Dęta, a jako muzyk orkiestrowy występował pod batutą takich dyrygentów, jak m.in: Alexander Liebreich, George Tchitchinadze, Michael Zilm, Gabriel Chmura, Tadeusz Strugała, Jacek Kaspszyk, Larry Livingston, Krzysztof Penderecki.

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

gdansk www 100

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 14/10/2022, 19:15
Cena Wstęp wolny
Miejsce Archikatedra Oliwska
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny