17. Gdańska Jesień Pianistyczna – Barry Douglas

Barry Douglas – fortepian

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Franz Schubert – 4 Impromptus op. 142 D. 935 (nr 1 i 2) [18’]
Ludwig van Beethoven – Sonata fortepianowa nr 23 f-moll op. 57 (Appassionata) [25’]
Franz Schubert – Sonata fortepianowa nr 16 A-dur op. 42 D. 845 [37’]

Barry Douglas
Od czasu zdobycia Złotego Medalu na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w 1986 roku, Barry Douglas robi wielką międzynarodową karierę. Jako dyrektor artystyczny Camerata Ireland i festiwalu Clandeboye chętnie podkreśla swoje irlandzkie pochodzenie, jednocześnie utrzymując napięty harmonogram międzynarodowych tras koncertowych.
Występował m.in. na BBC Proms w  Park z Ulster Orchestra, odbył tournée po Wielkiej Brytanii z Russian State Symphony Orchestra, grał z Orchestre de Auvergne, Barcelona Symphony, Bogota Philharmonic i Vancouver Symphony Orchestra. Dokonał prawykonania czwartego koncertu fortepianowego Kevina Volansa z Birmingham Contemporary Music Group oraz wystąpił z recitalem na Verbier Festival.
Koncertował z BBC Scottish Symphony, London Symphony, Russian National, Cincinnati Symphony, Singapore Symphony, Berlin Radio Symphony, Staatskapelle, Halle, Orchestre National de France, Seattle Symphony, Melbourne Symphony, Royal Liverpool Philharmonic i Hong Kong Philharmonic. Regularnie występuje z recitalami na całym świecie, niedawno grał w Wielkiej Brytanii, Holandii, Armenii, Meksyku, Chinach i Stanach Zjednoczonych.
Barry jest ekskluzywnym artystą nagrywającym w Chandos. Niedawno ukończył nagrywanie wszystkich utworów na fortepian solo Johannesa Brahmsa, co spotkało się z dużym uznaniem krytyków. International Record Review napisał, że „to rzeczywiście gra Brahmsa z najwyższą uczciwością i autorytetem… ten cykl wygląda na to, że stanie się wersją wzorcową”. Ciekawy program każdego z sześciu albumów przedstawia każdą płytę jako samodzielny recital, zapewniając zróżnicowane i wciągające wrażenia słuchowe. Jego obecny projekt nagraniowy koncentruje się na solowych utworach fortepianowych Schuberta; czwarta i ostatnia płyta zostanie wydana w przyszłym sezonie. W minionym sezonie rozpoczął też nową serię, nagrywając solową muzykę fortepianową Czajkowskiego. Wraz z Chandosem Barry zgłębia irlandzką muzykę ludową poprzez własne aranżacje, pracując ze starożytnymi melodiami aż po utwory współczesnych autorów piosenek. Pierwszy z tej serii, Celtic Reflections, ukazał się we wrześniu 2014 roku, a w 2016 roku ukazał się drugi krążek: Celtic Airs.
W 1999 roku Barry Douglas założył orkiestrę kameralną Camerata Ireland, aby celebrować i wychowywać najlepszych młodych muzyków zarówno z Irlandii Północnej, jak i z Irlandii. Oprócz dążenia do doskonałości muzycznej, jednym z celów orkiestry jest wspieranie procesu pokojowego w Irlandii poprzez promowanie dialogu i współpracy poprzez programy edukacji muzycznej. Barry regularnie koncertuje z Camerata Ireland na całym świecie, a wiosną 2018 roku odwiedził Stany Zjednoczone. Najważniejsze wydarzenia z poprzednich sezonów to debiut Camerata Ireland na BBC Proms w Londynie oraz światowa premiera nowej kantaty zamówionej przez The Honorable The Irish Society „At Sixes and Sevens” wraz z London Symphony Orchestra, aby uczcić przyznanie Derry-Londonderry Miasta Kultury 2013.
Barry Douglas otrzymał Order Imperium Brytyjskiego (OBE) na Liście Noworocznych Odznaczonych 2002 za zasługi dla muzyki.

barrydouglas.com

Wszystkie koncerty tegorocznego Festiwalu: TUTAJ

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

gdansk www 100

Patroni medialni:

patroni med 22 logo

Patroni medialni festiwalu:

patr med gjp 22 logo
Przy jednoczesnym zakupie biletów na minimum dwa wydarzenia w ramach tegorocznej Gdańskiej Jesieni Pianistycznej – bawełniana torba festiwalowa gratis. Oferta dotyczy wyłącznie zakupu biletów bezpośrednio w kasie biletowej PFB na Ołowiance.

Data wydarzenia sobota, 19/11/2022, 19:00
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Gdańska Jesień Pianistyczna, Recital pianistyczny