Wernisaż wystawy malarstwa Elżbiety Czaplińskiej-Kani

Elżbieta Czaplińska-Kania
Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika, Wydziału Sztuk Pięknych. Pedagog, animatorka kultury, kuratorka wystaw, artysta malarz. Za organizację projektów plastycznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym wielokrotnie nagradzana i wyróżniana, m.in. nagrodami Prezydenta Miasta Gdyni i Prezydenta Miasta Sopotu. W kręgu zainteresowań twórczych artystki jest tematyka, która nawiązuje do emocji i przeżyć dziecka, oraz fascynacja muzyką, i to jej ofiarowała kolejny cykl obrazów.

Zobaczyć Muzykę Mistrzów
Cykl obrazów artystka poświęciła twórczości takim kompozytorom, jak Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin, Krzysztof Penderecki. Poprzez malarstwo, formą abstrakcji stara się dotykać geniuszu twórczego Wielkich Mistrzów i zbliżyć się do procesu powstawania niezwykłych dzieł muzycznych. Obrazy są propozycją ich odczytania, niosącą w swym przekazie to, co możemy określić jako odczuwanie muzyki. Ma nadzieję, że ten sposób materializowania dźwięków umożliwi w trakcie oglądania obrazów Zobaczyć Muzykę Mistrzów.

Wystawa potrwa do 27 marca br.

Najważniejsza publikacja:

Akademia w Mieście, półrocznik, kwiecień 2020 - Twórczość Stanisława Moniuszki (1819-1872) jako inspiracja cyklu obrazów Elżbiety Czaplińskiej Kani, autor: Faustyna Michałowska

Ważniejsze wystawy:
2017 – Drzewa, póki jeszcze stoją, Galeria Ratusza Staromiejskiego, Gdańsk
2018 – Plac zabaw, Galeria pod Aniołem, Grodzisk Mazowiecki
2018 – Chopin nad wodami Motławy, Polska Filharmonia Bałtycka, Gdańsk
2018 – Przychodzimy... Odchodzimy..., Galeria Ratusza Staromiejskiego, Gdańsk
2019 – Moniuszko abstrakcyjnie, Polska Filharmonia Bałtycka, Gdańsk
2019 – Stanisław Moniuszko – 200. rocznica urodzin, Akademia Muzyczna im. S. Moniuszki, Gdańsk
2021 – Zobaczyć muzykę – Ludwig van Beethoven, Dzwonnica Wilanów, Warszawa
2021 – Zobaczyć muzykę – Krzysztof Penderecki, Dzwonnica Wilanów, Warszawa
2021 – Zobaczyć muzykę – Krzysztof Penderecki, Polska Filharmonia Bałtycka, Gdańsk