Inauguracja 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie

Wojciech Kilar – Preludium chorałowe [17’]
Alexandre Guilmant – II Symfonia organowa A-dur [29’]

Łukasz Borowicz
Dyrygent-szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej, I dyrygent gościnny Filharmonii Krakowskiej. Urodził się w 1977 roku w Warszawie. Studiował w klasie Bogusława Madeya w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, tam też uzyskał tytuł doktora w dziedzinie dyrygentury pod kierunkiem Antoniego Wita. W latach 2007-2015 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej, a w latach 2006-2021 był I dyrygentem gościnnym Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. W 2008 roku został wyróżniony Paszportem Polityki, w 2011 roku – nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej, w 2013 – Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida, w 2014 roku – nagrodą Tansman za wybitną indywidualność muzyczną, a w 2021 roku Nagrodą Honorową Związku Kompozytorów Polskich.
Jako dyrygent operowy zadebiutował w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie Don Giovannim Wolfganga Amadeusza Mozarta. W październiku 2018 roku poprowadził spektakl Hugenoci Giacomo Meyerbeera w Opéra Bastille. W grudniu 2019 roku poprowadził premierę Halki Stanisława Moniuszki w Theater and der Wien, w reżyserii Mariusza Trelińskiego i z udziałem Piotra Beczały (polska premiera tej inscenizacji pod jego batutą odbyła się Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, w lutym 2020 roku).
W latach 2015-2022 dyrygował m.in.: London Philharmonic Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, SWR Sinfonieorchester, Bamberger Symphoniker. Gürzenich-Orchester Köln, Orquestra Titular del Teatro Real (Madrid), L’Opéra Orchestre national Montpellier Occitanie, Prague Symphony Orchestra FOK, Queensland Symphony Orchestra, Los Angeles Philharmonic New Music Group. Dyskografia Łukasza Borowicza liczy ponad 110 albumów. Nagrania zostały nagrodzone dwukrotnie nagrodą ICMA (2015, 2018) oraz czterokrotnie Diapason d'Or. Łukasz Borowicz jest profesorem Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Roman Perucki
Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1986 roku. Od 1997 roku jest profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku (w latach 1996–1999 był prorektorem ds. artystycznych). Od 1993 roku dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Dzięki jego zaangażowaniu powstało Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe, dzisiejsza siedziba Filharmonii na wyspie Ołowianka. Z jego inicjatywy podjęto prace zagospodarowujące teren nadbrzeża Ołowianki oraz budowę kładki łączącej Ołowiankę z Głównym Miastem.
Pełni funkcję prezesa Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, z którym organizuje m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie, Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów „Bliżej Bacha”, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w Bazylice św. Mikołaja oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Gdańskiego (w Jastrzębiej Górze, Żarnowcu, Jastarni, Stegnie). Prowadzi kursy mistrzowskie w wielu krajach świata. Zajmuje się recenzowaniem prac doktorskich, habilitacyjnych i przewodów profesorskich. Jest jurorem międzynarodowych konkursów organowych i autorem pierwszego polskiego podręcznika do nauki improwizacji organowej. W swoim dorobku ma ponad 2700 recitali.
Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata, m.in. w Notre Dame czy Mariinsky Theater. Koncertuje w niemal wszystkich państwach Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej. Jest pierwszym organistą Archikatedry Oliwskiej oraz przewodniczącym Komisji ds. Organów Archidiecezji Gdańskiej. Rzeczoznawca organowy i prezes Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej, które pomaga przy restauracji zabytków tej jednej z największych i najpiękniejszych świątyń w Polsce. Roman Perucki posiada w swoim dorobku płyty platynowe oraz nagrania nominowane do nagrody Fryderyka. Posiada liczne odznaczenia, w tym najwyższe odznaczenia papieskie, państwowe, m.in. Gloria Artis, i wyróżnienia samorządowe.

W ramach festiwalu łącznie 15 recitali w każdy wtorek i piątek do 22 sierpnia.
Wszystkie nadchodzące wydarzenia TUTAJ

Patron medialny koncertu:

prestiz mag logo

Data wydarzenia wtorek, 27/06/2023, 20:00
Miejsce Archikatedra Oliwska
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie, Recital organowy, Koncert symfoniczny