Koncert organowy z cyklu „Bliżej Bacha”

Dariusz Bąkowski-Kois

Dieterich Buxtehude – Preludium C-dur, BuxWV 138
Canzona C-dur , BuxWV 166
Jan Sebastian Bach – Aus tiefer Not schrei ich zu dir, BWV 1099
Carl Philipp Emanuel Bach – Sonata g-moll H 87, Wq 70 nr 6 (w 300. rocznicę urodzin ks. Anny Amalii Pruskiej)
Allegro moderato, Adagio, Allegro
Fuga Es-dur H 102, Wq 119 nr 6
Sonata F-dur H 84, Wq 70 nr 3
Allegro, Largo, Allegretto
Jan Sebastian Bach – Herzliebster Jesu, was hast du verbrochen, BWV 1093
Dieterich Buxtehude – Canzonetta C-dur, BuxWV 167
Fuga C-dur, BuxWV 174

Cykl koncertowy „Bliżej Bacha” przyczynił się do wielu znakomitych gdańskich debiutów organowych i propagowania muzyki gdańskiej. Są to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie zrzeszają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim „bachowskim” instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje.

Dariusz Bąkowski-Kois ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim (1997) oraz Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Józefa Serafina (2000, dyplom z wyróżnieniem). Specjalizację w zakresie wykonawstwa francuskiej neoromantycznej symfoniki organowej odbył w ramach studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie pod kierunkiem prof. Magdaleny Czajki (2002/2003). Studia podyplomowe kontynuował w Konserwatorium Wiedeńskim (obecnie: Privatuniversität Wien) w klasie organów Thomasa Schmögnera (także na Wydziale Muzyki Dawnej, z zakresu gry na klawesynie, klawikordzie oraz pianoforte). Prowadzi ożywioną działalność artystyczną w kraju i za granicą: koncertował we Francji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Norwegii, Szwecji, Estonii, Włoszech, Chinach, Meksyku, a także w Brazylii.
Występował z recitalami w tak prestiżowych miejscach, jak Archikatedra św. Piotra w Kolonii, (Archi)katedra św. Piotra w Trewirze, Bazylika Konstantyna (Aula Palatina) w Trewirze, Katedra NMP w Antwerpii, Katedra św. Bawona w Gandawie, Katedra św. Salwatora w Brugii, Katedra św. Marcina w Utrechcie, Grote of Sint-Laurenskerk Rotterdam, Katedra św. Bawona w Haarlem, Grote Kerk NMP w Bredzie, Archikatedra NMP w Tallinnie, Archikatedra NMP w Moskwie czy Narodowe Centrum Sztuki (NCPA) w Pekinie. W latach 2001-2007 ściśle współpracował z zespołem Capella Cracoviensis, realizując w ramach licznych koncertów partie solowe, a także organo obbligato czy basso continuo. Był jurorem międzynarodowych konkursów organowych w Rumi i Łodzi, Tariverdiewa w Hamburgu oraz licznych konkursów ogólnopolskich.

Wszystkie koncerty z cyklu odbędą się: 9/05, 16/05, 23/05, 30/05, 6/06.

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Klasztor Dominikanów w Gdańsku

Wydarzenie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.

gdansk www 100

Data wydarzenia wtorek, 23/05/2023, 20:00