Koncert organowy z cyklu „Bliżej Bacha”

Krzysztof Urbaniak

Jan Sebastian Bach
Praeludium, adagio, trio, tutti fuga B-dur, BWV 545b
Partita O Gott, du frommer Gott, BWV 767
Partita Ach, was soll ich Sünder machen, BWV 770
Toccata, adagio i fuga C-dur, BWV 564

Cykl koncertowy „Bliżej Bacha” przyczynił się do wielu znakomitych gdańskich debiutów organowych i propagowania muzyki gdańskiej. Są to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie zrzeszają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim „bachowskim” instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje.

Krzysztof Urbaniak jest absolwentem uczelni muzycznych w Warszawie i Stuttgarcie w klasach organów i klawesynu Józefa Serafina, Leszka Kędrackiego, Ludgera Lohmanna i Jörga Halubka. Jest kierownikiem Katedry Organów, Muzyki Kościelnej, Klawesynu i Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w której pracuje na stanowisku profesora. Pracuje ponadto w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. Zdobył liczne nagrody na międzynarodowych konkursach organowych, były to między innymi: I nagroda – Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Arpa Schnitgera (Brema, 2010), I nagroda – Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Willema Hermansa (Pistoia, 2009), II nagroda – Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Franza Schmidta (Kitzbühel, 2006), II nagroda – Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Petra Ebena (Opava, 2004), I nagroda – V Konkurs Polskiej Muzyki Organowej (Legnica, 2002). Juror najbardziej prestiżowych konkursów organowych (m.in. Internationaler Gottfried-Silbermann-Wettbewerb – 2017, International Schnitger Organ Competition – 2015 i 2019). Ma na swoim koncie publikacje solowych płyt CD dla wydawnictw polskich, niemieckich i niderlandzkich. Jego nagrania nominowane były m.in. do Preis der Deutschen Schallplattenkritik.
W latach 2013-2016 pełnił funkcję artysty w rezydencji Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. W latach 2013-2016 natomiast funkcję rzeczoznawcy do spraw zabytkowych organów przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej, a w kadencji 2021-2024 pełni podobną funkcję przy Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Rzeczpospolitej Polskiej. Jest ponadto dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Pasłęku, Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej w Olkuszu oraz kuratorem organów Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

Wszystkie koncerty z cyklu odbędą się: 9/05, 16/05, 23/05, 30/05, 6/06.

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Klasztor Dominikanów w Gdańsku

Wydarzenie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.

gdansk www 100

Data wydarzenia wtorek, 30/05/2023, 20:00