Koncert z okazji Jarmarku św. Dominika

Ideą przyświecającą organizacji wydarzenia jest prezentacja i propagowanie muzyki organowej na najwyższym możliwym poziomie artystycznym. Od wielu lat Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra wraz z Polską Filharmonią Bałtycką zapraszają do współpracy wybitnych organistów oraz kameralistów, w tym muzyków ściśle związanych z Gdańskiem. Koncerty sprzyjają ponadto młodym artystom, pozwalając na zaprezentowanie swojej twórczości większej grupie odbiorców.

Walter D’Arcangelo
Cristina Palucci – skrzypce

Prowadzenie: Justyna Ślubowska

Jan Sebastian BACH – Liebster Jesu, wir sind hier BWV 731 (organy)

Girolamo FRESCOBALDI – Sonata II detta “La Bernardina” (organy i skrzypce)

Michel CORRETTE – Sonata I (organy I skrzypce)
Adagio, Allegro, Allegro

Johann Heinrich SCHMELZER – dalle sonate “Unarum Fidium” (organy i skrzypce)
Sonata IV

Jan Sebastian BACH – Fuga dal Magnificat BWV 733 (organy)

Arcangelo CORELLI – Sonata op. V n. VII (skrzypce)
Vivace, Corrente - Allegro, Sarabanda - Largo, Giga - Allegro

Tomaso Antonio VITALI – Ciaccona (organy i skrzypce)

Cristina Palucci - studiowała grę na skrzypach Conservatorio 'G.Verdi' w Mediolanie, gdzie uzyskała dyplom I i II stopnia. Następnie uczestniczyła w licznych kursach specjalizacyjnych we Włoszech i za granicą oraz obroniła magisterium w zakresie skrzypiec barokowych w Conservatoire Superieur de Musique de Geneve w Szwajcarii w klasie Florence Malgoire. Ponadto Palucci jest absolwentką paleografii i filologii muzycznej Uniwersytetu w Cremonie.  Koncertuje zarówno w charakterze solistki jak i „sidewoman” z zespołami kameralnymi i orkiestrami (m.in. z Aosta Chamber Orchestra, Aikoros Chamber Orchestra, Orchestra "La Piccola Sinfonica di Milano", Union European Chamber Orchestra (UECO), Orchestra Stabile di Bergamo, Orchestra del Teatro Regio di Parma, Orchestra da Camera di Alessandria, Orchestra Aikorus di Bologna, Orchestra del Teatro Olimpico di Vicenza, Orchestra del Friuli Venezia Giulia). Występuje w całej Europie, Szwajcarii, Izraelu, w Ameryce Południowej, Anglii oraz USA. Cristina Palucii współpracowała z wybitnymi dyrygentami takimi jak Donato Renzetti, N. Samale, P. Rophè, F.M. Carminati, Karl Martin, U.B. Michelangeli, A. Pinzauti, Giuseppe Sinopoli czy Riccardo Muti. Jest założycielką zespołu Accademia degli Orfei, specjalizującego się w barokowej praktyce wykonawczej oraz dyrektorem artystycznym "Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej - Vaghezze dell'AERE". Posiada liczne nagrania płytowe oraz radiowe zrealizowane dla włoskich stacji radiowych RAI, a także hiszpańskiej rozgłości Radio Clasìca.

Walter D’Arcangelo urodził się w Chieti we Włoszech (Abruzja). Jest absolwentem konserwatorium Luisa D’Annunzio w Pescarze, gdzie studiował w klasie organów i kompozycji, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Wielokrotnie brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: I. Isoira, H. Vogela, L. Rogga, E. Koimanna, M. Radulescu, W. Zerera oraz P. Westerbrika. Ponadto wiedzę o muzyce XV–XVII wieku zgłębiał pod kierunkiem słynnego organisty i pedagoga Lorenzo Ghielmi. Jest laureatem konkursów organowych (m.in. pierwsza nagroda na konkursie Giovani Esecutori, Senigalla, 1994; drugiej nagrody na Chamber Music Competition oraz People’s Choice Award, Puglia/Gravina, 2000). Walter D’Arcangelo pełni również funkcję prezesa stowarzyszenia Adriano Fedri Organ Association, zajmującego się promocją muzyki organowej oraz badaniami na jej temat. Jako organista i klawesynista artysta koncertuje w rodzinnych Włoszech, jak i w Austrii, Niemczech, Francji, na Węgrzech, w Belgii, Polsce, Słowenii, Norwegii, Hiszpanii, Czechach, Holandii i na Litwie, prezentując bogaty repertuar literatury organowej. Nagrywał dla Twentieth Century oraz dla Synthagma Musicum. Wykładał organy oraz improwizację organową w konserwatorium Giuseppe Rossiniego w Pesaro. Obecnie jest organistą w kościele St. Giustio, w rodzinnym Chieti. Współpracuje ze Stowarzyszeniem S. Filippo Neri Association. Walter D’Arcangelo jest dyrektorem artystycznym International Organistic Festival w Gamberale i w Abbruzzo oraz Itinerari Organistici Abbruzzesi Festival.

Wszystkie nadchodzące koncerty w ramach z cyklu TUTAJ

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Klasztor Dominikanów w Gdańsku

Wydarzenie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.

gdansk www 100

Data wydarzenia poniedziałek, 24/07/2023, 20:00
Cena Wstęp wolny
Miejsce Bazylika św. Mikołaja