Koncert z okazji Jarmarku św. Dominika

Ideą przyświecającą organizacji wydarzenia jest prezentacja i propagowanie muzyki organowej na najwyższym możliwym poziomie artystycznym. Od wielu lat Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra wraz z Polską Filharmonią Bałtycką zapraszają do współpracy wybitnych organistów oraz kameralistów, w tym muzyków ściśle związanych z Gdańskiem. Koncerty sprzyjają ponadto młodym artystom, pozwalając na zaprezentowanie swojej twórczości większej grupie odbiorców.

Giulio Gelsomino
Paweł Zagańczyk – akordeon

Prowadzenie: Justyna Ślubowska

Program:

Giulio Gelsomino
Jan Sebastian Bach – Piece d’Orgue BWV 572
O Mensch bewein dein Sünde groß BWV 622
Wolfgang Amadeusz Mozart – Adagio i allegro f-moll K.594
Giovanni Morandi – Rondò con imitazione de’ campanelli
Antonio Martin y Coll – Chaconne
Felix Mendelssohn-Bartoldy – Sonata organowa nr 1 op. 65

Paweł Zagańczyk
Jan Sebastian Bach – Preludium i fuga fis Das Wohltemperierte Klavier II BWV 883
Preludium ze suity wiolonczelowej nr 1 G BWV 1007
Paweł Zagańczyk – Ptak nad Kijowem

Giulio Gelsomino
Urodził się w Sassari na Sardynii w 1990 roku. Studiował w klasach skrzypiec i fortepianu w Konserwatorium w rodzinnym mieście, a następnie ukończył studia z zakresu nauk politycznych. Wówczas rozpoczął naukę gry na organach, u profesora Adriano Falcioniego i po trzech latach uzyskał dyplom pierwszego stopnia z wyróżnieniem. W 2020 roku ukończył studia drugiego stopnia w klasie organów Luca Antoniotti w Konserwatorium w Como, ponownie otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Artysta uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Gerharda Gnanna, Ludgera Lohmanna, Bena van Oostena czy Daniela Zaretskiego. W roku 2018 zostaje zaangażowany projekt „Max Reger, complete organ fantasies”, w ramach którego, jako jeden z niewielu młodych organistów, zagrał dwie fantazje organowe Regera. Giulio Gelsomino zajmuje się również działalnością naukową. Wśród jego publikacji znaleźć można liczne eseje i artykuły z dziedziny muzyki. Jest głównym organistą Holy Heart Sanctuary we włoskim Como.

Paweł Zagańczyk
Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka. Laureat ponad dwudziestu konkursów akordeonowych. Koncertuje w Polsce i Europie – występował na Litwie, Ukrainie, Słowacji, w Austrii, Chorwacji, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Szwecji, Niemczech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Paweł Zagańczyk koncertuje też na bandoneonie z niemieckiej manufaktury Uwe Hartenhauera. Jako solista występował z wieloma orkiestrami pod batutą: Michała Nesterowicza, Maji Metelskiej, Jerzego Maksymiuka, Adama Klocka, Georgiosa Balatsinosa, Bohdana Jarmołowicza, Zygmunta Rycherta, Janusza Przybylskiego, Wojciecha Rajskiego, Tadeusza Dixy, Rafała Kłoczko, Szymona Morusa czy Ariela Ludwiczaka. Repertuar Pawła Zagańczyka stanowią zamówione i prawykonane przez niego kompozycje. Dla Zagańczyka pisali m.in.: Krzesimir Dębski, Mikołaj Majkusiak, Edward Sielicki, Mehmet Cän Ozer, Dariusz Mazurowski, Krzysztof Olczak, Cezary Paciorek, Gerhard Stäbler, Marek Czerniewicz czy Maciej Zimka. Działania artystyczne na pograniczu różnych stylistyk i gatunków muzycznych są wizytówką Pawła Zagańczyka. Współpracuje z muzykami jazzowymi (Adam Wendt, Krzesimir Dębski), zespołami wykonującymi muzykę współczesną w tym elektroniczną. Jako założyciel kwartetu instrumentalnego Zagan Acoustic prezentuje kompozycje z pogranicza awangardy, jazzu i folku. Jest także autorem muzyki do spektakli teatralnych i słuchowisk radiowych. Zdobył wiele branżowych nagród: Zasłużony dla Kultury Polskiej, Pomorską Nadzieję Artystyczną przyznawaną przez Marszałka Województwa Pomorskiego, Nagrodę dla Twórców Kultury Burmistrza Miasta Pruszcz Gdański, Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie kształci kolejne generacje młodych artystów, zwracając tym samym uwagę na wiele zagadnień z dziedziny sztuki.

Wszystkie nadchodzące koncerty w ramach z cyklu TUTAJ

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Współorganizatorzy:
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Klasztor Dominikanów w Gdańsku

Wydarzenie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.

gdansk www 100

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia niedziela, 30/07/2023, 14:00
Cena Wstęp wolny
Miejsce Bazylika św. Mikołaja
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Bliżej Bacha | Jarmark św. Dominika, Koncert kameralny, Recital organowy