Koncert z okazji Jarmarku św. Dominika

Ideą przyświecającą organizacji wydarzenia jest prezentacja i propagowanie muzyki organowej na najwyższym możliwym poziomie artystycznym. Od wielu lat Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra wraz z Polską Filharmonią Bałtycką zapraszają do współpracy wybitnych organistów oraz kameralistów, w tym muzyków ściśle związanych z Gdańskiem. Koncerty sprzyjają ponadto młodym artystom, pozwalając na zaprezentowanie swojej twórczości większej grupie odbiorców.

Michaela Káčerková
Mirosław Pachowicz – fagot

Prowadzenie: Justyna Ślubowska

Jan Sebastian Bach – Fantazja g-moll BWV 542
Wachet auf, ruft uns die Stimme BWV 645
Georg Philipp Telemann – Trzy fantazje (fagot solo)
Johann Caspar Ferdinand Fischer – Chaconna F-dur
Georg Philipp Telemann – Sonata f-moll (w duecie)
Jan Sebastian Bach – Passacaglia i fuga c-moll BWV 582

Michaela Káčerková
Studiowała grę na organach w Konserwatorium w Pradze (Jan Hora), a następnie w Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze (Jaroslav Tůma). Naukę kontynuowała na kursach mistrzowskich w Hochschule für Musik und Theater Felix Mendelssohn-Bartholdy w Lipsku (organy z Stefanem Engelsem i klawesyn z Tobiasem Schade). Podczas studiów brała udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych nauczycieli (Harald Vogel, Martin Sander, Lorenzo Ghielmi, Olivier Latry, Ludger Lohmann) i zdobyła nagrody w krajowych i międzynarodowych konkursach wykonawców.

Mirosław Pachowicz
Fagocista urodzony w Lublinie. Tam też ukończył Szkołę Muzyczną I i II st. im. T. Szeligowskiego (klasa mgr Wiesława Karponia) i stawiał pierwsze kroki jako kameralista (Międzyszkolny Kwartet Dęty) czy muzyk orkiestrowy (w Filharmonii Lubelskiej). W 2003 roku rozpoczął studia na Wydziale Instrumentalnym w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a rok później – na Wydziale I tejże uczelni w specjalności teoria muzyki. Oba kierunki ukończył z wyróżnieniem odpowiednio w latach 2008 i 2011.
Już od pierwszych lat po przeniesieniu się do Gdańska bardzo chętnie angażował się w działalność artystyczną. Jego największe sukcesy okresu studiów to przede wszystkim zakwalifikowanie się do grona półfinalistów dwóch międzynarodowych konkursów: I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2007) oraz III Międzynarodowego Konkursu Oboistów i Fagocistów w Łodzi (2008). Był także stypendystą Ministra Kultury i Sztuki w roku akademickim 2009/2010. W ramach programu Socrates-Erasmus odbył roczne stypendium w Erasmushogeschool – Koninklijk Conservatorium w Brukseli w klasie fagotu prof. Luca Loubry’ego.
W 2018 roku uzyskał tytuł doktora sztuki. Jest również jednym z inicjatorów oraz dyrektorem artystycznym cyklu koncertowego „Muzyka Europy w kościele gdańskiej Polonii”, który odbywa się w świątyni p.w. Chrystusa Króla w Gdańsku od 2013 roku. Jego wielką pasją są podróże i lotnictwo. Regularnie publikuje teksty z zakresu tej tematyki w portalu pasazer.com – największym w Polsce internetowym serwisie w tych dziedzinach.

Wszystkie nadchodzące koncerty w ramach z cyklu TUTAJ

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Klasztor Dominikanów w Gdańsku

Wydarzenie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.

gdansk www 100

Data wydarzenia poniedziałek, 31/07/2023, 20:00
Cena Wstęp wolny
Miejsce Bazylika św. Mikołaja