18. Cysterskie Lato Muzyczne w Żarnowcu

O. Olson – Hymn

J.K. Kuhar – Partita C-dur

Mascagni – Ave Maria

F. Mendelssohn-Bartholdy – Sonata D-dur op.65 nr 5 cz.: Andante, Andante con moto, Allegro maestoso

G. Bizet – Agnus Dei

Wacław Golonka wykształcenie muzyczne otrzymał w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu w klasie prof. Hansa Haselböcka. Jest laureatem konkursów organowych w Pradze (II nagroda), Norymberdze (III nagroda) i Pretorii gdzie oprócz pierwszej nagrody otrzymał trzy wyróżnienia. Od wielu lat prowadzi intensywną działalność koncertową nie tylko w wielu państwach Europy, ale także Azji, Ameryce Północnej, Afryce (Namibia oraz RPA, w których odbył trzykrotnie tournée koncertowe). Do najważniejszych miejsc jego działalności artystycznej należą katedry w Wiedniu, Utrechcie, Chartres, Lozannie, Oliwie, Kaliningradzie, sale koncertowe Filharmonii Narodowej w Warszawie, Berliner Philharmonie, Cape Town Philharmony, Buxter Concert Hall, UNISA w Pretorii, Nottingam Albert Hall, Meistersingerhalle w Norymberdze, Cleveland Museum of Art, austriackiego radia ORF w Wiedniu, słowackiego radia w Bratysławie oraz wielokrotnie B. Smetany w Pradze.
Wacław Golonka występował jako solista z orkiestrami Radio Philharmony Orchestra w Pretorii, Cape Town Philharmonic Orchestra, Filharmonią w Bydgoszczy, Brnie, praskim FOK, Concerto Avenna, Bielską Orkiestrą Kameralną, Capellą Cracoviensis i Śląską Orkiestrą Kameralną. Z orkiestrą Concerto Avenna nagrał koncert organowy Pawła Łukaszewskiego. Nagranie znalazło się na płycie z kompozycjami autora koncertu, która otrzymała nagrodę Fryderyka 2008 roku. Zrealizował wiele nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych. Jego nagranie dla TV Polonia ilustrowało cykl filmów Madonny Polskie, a Telewizja Katowice zrealizowała w 1998 r. film o jego działalności pt: Muzyka dźwięku i przestrzeni. Jest pomysłodawcą i dyrektorem Konkursu Muzyki Organowej i Kameralnej Artem cameralem promovere w Mielcu, a także organizatorem konkursu dla młodych organistów Lux organi w Chorzowie. Prowadzi działalność dydaktyczno-naukową w wielu ośrodkach akademickich w Polsce, Czechach i Niemczech. Pracuje w macierzystej uczelni Akademii Muzycznej w Krakowie.

Aleksandra Hofman – sopran. Absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w klasie prof. E. Sąsiadka. Jeszcze na studiach rozpoczęła pracę w Teatrze im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze. Trzy sezony przyniosły wiele doświadczeń i pierwszoplanowych ról, m.in. Salomea – Horsztyński J. Słowackiego, Hanka – Przygody Rozbójnika Rumcajsa V. Čtvrtka, Ślepa Wariatka – Ślepcy Maeterlinck’a. Następnie angaż w Operetce Warszawskiej i Teatrze Roma rozpoczął erę operetki w życiu artystki, która zaowocowała współpracą z największymi teatrami operetkowymi w Moskwie, Pradze i Korei.
Do najważniejszych ról należą: Hanna Glavari – Wesoła Wdówka F. Lehara, Hrabina Mariza - Hrabina Mariza I. Kalmana, Madelaine - Bal w Savoy’u P. Abrahama, Anina - Noc w Wenecji, Rozalinda - Zemsta Nietoperza, Safi - Baron Cygański J. Straussa, Frau Fluth - Wesołe Kumoszki z Windsoru O. Nicolai. W Warszawskiej Operze Kameralnej zadebiutowała partią Królowej Nocy w Czarodziejskim Flecie W. A. Mozarta, po której nastąpiły inne partie mozartowskie m. in. Donna Anna - Don Giovanni, Fortuna - Il sogno di Scipione, Pierwsza Dama w Czarodziejskim Flecie. W repertuarze staropolskim znalazły się m. in. Anna - Nędza Uszczęśliwiona Kamińskiego, Konsyliarzowa - Szarlatan Kurpińskiego. Aleksandra Hofman występowała w całej Europie, Izraelu, Japonii, USA i Kanadzie. Koncertuje w całej Polsce m. in. z EFPSW. Wielokrotnie występowała na Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju, na Festiwalu Karintische Sommer w Villach, Opera Comique w Paryżu, Theater an der Wien. Otrzymała odznakę Honorowej Zasłużonej dla Kultury Polskiej oraz statuetkę Ariona za wybitne zasługi wokalne.

Żarnowiec to mała kaszubska wieś położona w województwie pomorskim. Słynie z pięknego kościoła związanego z klasztorem cysterek. Stąd wzięła się nazwa Cysterskiego Lata Muzycznego, podczas którego w Kościele Zwiastowania Pana w Żarnowcu brzmią organy. Urlop nad morzem nie musi być monotonny. Dla szukających niecodziennych wrażeń Polska Filharmonia Bałtycka i Parafia od lat wspólnie organizują ten cykl koncertów organowych. Na ponad stuletnich, składających się z 891 metalowych i drewnianych piszczałek organach grają wykonawcy nie tylko z Polski. Warto zwiedzić zabytkowy gotycki kościół pełen wielowiekowych dzieł sztuki sakralnej, a wieczorem wrócić na koncerty organowe. Płynąca z nich monumentalna i tajemnicza muzyka potrafi wywołać dreszcz emocji, szczególnie w takim wnętrzu.

Wszystkie nadchodzące na koncerty w ramach festiwalu TUTAJ

Współorganizacja: Parafia Zwiastowania Pana w Żarnowcu

Data wydarzenia niedziela, 13/08/2023, 20:30
Cena Wstęp wolny