18. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”

Jean Paul Imbert (Francja)

Louis-Nicolas Clérambault - Suite du Deuxième Ton:
Plein-jeu, basse de cromorne, récit sur les flutes,
Récit de nasard, caprice sur les grands jeux
De la suite du deuxième ton

Antoine Calviere - Pièce d’orgue
César Franck - Pièce héroïque
Louis Vierne - Choral, de la deuxième symphonie op. 20
Marcel Dupré - Le monde dans l’attente du sauveur (de la Symphonie-passion op. 23)
Thierry Pallesco - Plein-jeu et récit de terce en taille
Jean Guillou - Saga nr 4 (Leonardo)

Malownicza Jastrzębia Góra oddalona od centrów kultury i ekonomiczno-gospodarczych, dzięki organizacji Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego „Słowo i muzyka u Jezuitów” stała się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury muzycznej, którego centrum stanowi jastrzębiogórski Kościół pw. św. Ignacego Loyoli, w którym odbywają się koncerty Festiwalu. Organizowane występy organowe mają zachęcić wielopokoleniowe rodziny do obcowania z kulturą wysoką. Sprzyjają temu zróżnicowany repertuar, jak i wstęp wolny na wszystkie koncerty festiwalowe.
Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów” stanowi nie tylko istotny wkład w rozwój narodowej kultury na terenie Polski, ale jest również znaczącym forum wymiany kontaktów pomiędzy artystami z krajowych i zagranicznych ośrodków muzycznych, co owocuje wzrostem znaczenia kultury polskiej w Europie Zachodniej. Udział w koncertach wybitnych autorytetów – artystów różnych wyznań, narodowości, prezentujących zróżnicowane praktyki wykonawcze, daje możliwość prezentacji muzyki organowej w ciekawy i oryginalny sposób.
Festiwal „Słowo i muzyka i Jezuitów” w Jastrzębiej Górze (współorganizowany przez Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku) towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie. Jezuicki festiwal ma już swoją tradycję i wierną publiczność koncertową.

Jean-Paul Imbert urodził się w 1942 roku w Clermont – Fernand. W rodzinnym mieście studiował grę na fortepianie i organach u wybitnych artystów i pedagogów Pierre Cochereau i Jean’a Guillou. W latach 1997-2006 był organistą tytularnym Basilique Notre-Dame-du-Perpétuel-Secours w Paryżu. Od 1993 roku jest organistą tytularnym Notre Dame des Neiges d’Alpe d’Huez, gdzie co roku organizuje międzynarodowe cykle koncertowe z udziałem najsłynniejszych organistów świata. Tam też każdego lata organizuje kursy mistrzowskie dla studentów z różnych ośrodków muzycznych. Jest profesorem w Schola Cantorum w Paryżu. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie we Francji i Niemczech. Koncertował w całej Europie, w USA i Kanadzie, w tym w ramach prestiżowych festiwali organowych (m.in. w Gdańsku – Oliwie, w Moskwie, Cambridge, Bordeaux, Turynie, Freiburgu). Jean-Paul Imbert specjalizuje się w interpretacji kompozycji J.S. Bacha oraz innych kompozytorów doby romantyzmu. Jego nagrania płytowe solowe jak i z towarzyszącymi muzykami są wysoko oceniane przez znawców gatunku oraz przez krytyków. W 2011 otrzymał odznaczenie Officier des Arts et Lettres przyznawane przez francuskie Ministerstwo Kultury. Jego dyskografia obejmuje nagrania na najwspanialszych instrumentach organowych: Saint-Eustache w Paryżu, Tonhalle w Zurychu, Saint-Sernin w Tuluzie, Saint-Etienne w Caen, Saint-Bonaventure w Lyonie, Notre-Dame des Neiges w Alpe d'Huez, Notre-Dame du Perpétuel Secours w Paryżu.

Dyrektor Artystyczny Festiwalu  |  prof. Roman Perucki
Przygotowanie organów  |  Michał Klepacki
Prowadzenie koncertów  |  Konrad Mielnik
Rejestracja koncertów  |  Tomasz Rozpędowski