18. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”

Józef Serafin
Maciej Kacprzak – akordeon

Program:

Józef Serafin

Jan Sebastian Bach – Wir glauben all an einem Gott (trzy opracowania)
Ryszard Wagner – Wstęp do dramatu muzycznego Trystan i Izolda (trans. A.W. Gottschalg)
Jan Sebastian Bach – Toccata i fuga Dorycka

Maciej Kacprzak:

Jan Sebastian Bach – Chorał Ich ruf zu Dir, Herr Jesu Christ BWV 639

Domenico Scarlatti
Sonata h-moll K. 87
Sonata f-moll K. 466
Sonata F-dur K. 107

Malownicza Jastrzębia Góra oddalona od centrów kultury i ekonomiczno-gospodarczych, dzięki organizacji Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego „Słowo i muzyka u Jezuitów” stała się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury muzycznej, którego centrum stanowi jastrzębiogórski Kościół pw. św. Ignacego Loyoli, w którym odbywają się koncerty Festiwalu. Organizowane występy organowe mają zachęcić wielopokoleniowe rodziny do obcowania z kulturą wysoką. Sprzyjają temu zróżnicowany repertuar, jak i wstęp wolny na wszystkie koncerty festiwalowe.
Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów” stanowi nie tylko istotny wkład w rozwój narodowej kultury na terenie Polski, ale jest również znaczącym forum wymiany kontaktów pomiędzy artystami z krajowych i zagranicznych ośrodków muzycznych, co owocuje wzrostem znaczenia kultury polskiej w Europie Zachodniej. Udział w koncertach wybitnych autorytetów – artystów różnych wyznań, narodowości, prezentujących zróżnicowane praktyki wykonawcze, daje możliwość prezentacji muzyki organowej w ciekawy i oryginalny sposób.
Festiwal „Słowo i muzyka i Jezuitów” w Jastrzębiej Górze (współorganizowany przez Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku) towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie. Jezuicki festiwal ma już swoją tradycję i wierną publiczność koncertową.

Józef Serafin
Urodzony w roku 1944 w Krakowie. Studiował pod kierunkiem profesorów: B. Rutkowskiego, J. Jargonia (1968 - dyplom z odznaczeniem, PWSM w Krakowie), F. Peetersa, oraz A. Heillera (1972 - dyplom z odznaczeniem), Hochschule fur Musik und darstellende Kunst w Wiedniu). Laureat pierwszych nagród m.in. na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Warszawie (1967) i Międzynarodowym Konkursie Organowym w Norymberdze (1972). Koncertował w nieomal wszystkich krajach Europy oraz w USA, Kanadzie, Japonii i Kazachstanie. Profesor zwyczajny Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej w Krakowie. Posiada liczne nagranie płytowe, radiowe i telewizyjne.

Maciej Kacprzak
Akordeonista młodego pokolenia. Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie akordeonu prof. Elżbiety Rosińskiej i ad. dra Pawła Zagańczyka. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych w Klingenthal, Wiedniu, Puli, Sanoku, Gorlicach, Mławie, Solcu-Zdroju. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych akordeonistów z Polski, Finlandii, Francji, Niemiec, Włoch. Brał udział w nagraniu płyt: Study of contemporary accordion music (2014) oraz Academia Musica Judaica (2018).
Był stypendystą programu kulturalnego Miasta Gdańska Młody Gdańszczanin oraz Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku. W latach 2015-2018 był przewodniczącym Koła Naukowego Akordeonistów, z którym zajmował się promocją akordeonu, organizując koncerty oraz sesje naukowo-artystyczne. Występował na festiwalach: Warszawska Jesień, NeoArte, Nowe Fale, Mikstury Kultury, Nordic Baltic Festival Platform, a także na deskach Teatru Miniatura w Gdańsku, Teatru w Oknie w Gdańsku, Teatru Atelier w Sopocie, Teatru Letniego w Szczecinie oraz Opery na Zamku w Szczecinie. Ważne miejsce w zainteresowaniach muzycznych Macieja Kacprzaka zajmuje muzyka klezmerska, stąd koncerty podczas Bałtyckich Dni Kultury Żydowskiej, Festiwalu Zbliżenia, Biografii Gdańskich oraz napisanie i wykonanie muzyki do próby czytanej Dybuka w reżyserii Mieczysława Abramowicza. Maciej Kacprzak jest ponadto członkiem Gdańskiego Kwartetu Akordeonowego.

Dyrektor Artystyczny Festiwalu  |  prof. Roman Perucki
Przygotowanie organów  |  Michał Klepacki
Prowadzenie koncertów  |  Konrad Mielnik
Rejestracja koncertów  |  Tomasz Rozpędowski

Wszystkie nadchodzące koncerty w ramach festiwalu TUTAJ

parafia-jastrzebiagora.pl

Współorganizacja:

Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra
Parafia św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia sobota, 15/07/2023, 20:00
Cena Wstęp wolny
Miejsce Kościół św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów” w Jastrzębiej Górze, Koncert kameralny, Recital organowy