18. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”

Klaudia Camilla Twardzik-Poloczek
Damian Poloczek

Hans-Andre Stamm – Toccata gaelica
Josef Labor – Orgel-Phantasie e-moll für zwei Spieler op. 12
Wolfgang Amadeusz Mozart – Symphonia g-moll nr 40 KV 550, część 1: Molto
César Franck – Pièce Heroïque CFF 104
Johann Strauss – Walce na 4 nogi (arr. Johannes Matthias Michel)
Edvard Grieg – 1. Suita Peer Gynt, op. 46
Maciej Zakrzewski – In die Ewigkeit
Mons Leidvin Takle – Festmusikk

Malownicza Jastrzębia Góra oddalona od centrów kultury i ekonomiczno-gospodarczych, dzięki organizacji Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego „Słowo i muzyka u Jezuitów” stała się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury muzycznej, którego centrum stanowi jastrzębiogórski Kościół pw. św. Ignacego Loyoli, w którym odbywają się koncerty Festiwalu. Organizowane występy organowe mają zachęcić wielopokoleniowe rodziny do obcowania z kulturą wysoką. Sprzyjają temu zróżnicowany repertuar, jak i wstęp wolny na wszystkie koncerty festiwalowe.
Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów” stanowi nie tylko istotny wkład w rozwój narodowej kultury na terenie Polski, ale jest również znaczącym forum wymiany kontaktów pomiędzy artystami z krajowych i zagranicznych ośrodków muzycznych, co owocuje wzrostem znaczenia kultury polskiej w Europie Zachodniej. Udział w koncertach wybitnych autorytetów – artystów różnych wyznań, narodowości, prezentujących zróżnicowane praktyki wykonawcze, daje możliwość prezentacji muzyki organowej w ciekawy i oryginalny sposób.
Festiwal „Słowo i muzyka i Jezuitów” w Jastrzębiej Górze (współorganizowany przez Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku) towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie. Jezuicki festiwal ma już swoją tradycję i wierną publiczność koncertową.

Klaudia Camilla Twardzik-Poloczek naukę muzyki rozpoczęła w klasie fortepianu Elżbiety Żotkiewicz w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Szczytnie. Następnie kontynuowała naukę w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Olsztynie w klasie organów Wiktora Włudyki. W 2013 roku rozpoczęła studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego i dra Zygmunta Antonika. Studia magisterskie kontynuowała w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego i mgra Macieja Zakrzewskiego. W 2022 roku ukończyła studia licencjackie na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Przemysława Stanisławskiego w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich wybitnych organistów, jak prof. Thierry Escaich, prof. Tomasz Adam Nowak, prof. Henryk Jan Botor, prof. Matthias Neumann, prof. Józef Serafin, Baptiste-Florian Marle-Ouvrard, prof. Joachim Grubich czy prof. Thierry Mechler. W latach 2009-2011 była stypendystką Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W 2015 roku otrzymała Stypendium im. Biskupa Tadeusza Szurmana. Od kilkunastu lat jest organistka Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pasymiu. W latach 2013-2017 współpracowała z chórem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach – Largo Cantabile.

Damian Poloczek (ur. 1988) – organista i klawesynista, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach, którą ukończył w klasie organów dra Zygmunta Antonika oraz Studium Organistowskiego Archidiecezji Katowickiej. Jako student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w roku akademickim 2012/2013 w ramach programu ERASMUS studiował w Conservatorium van Amsterdam w klasie organów Pietera van Dijka. Studia w katowickiej uczelni ukończył w klasie organów dra Zygmunta Antonika. W 2007 roku zdobył Dyplom Laureata Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Klas Organów Szkół Muzycznych II Stopnia we Wrocławiu. Współpracował z Chórem Ośrodka Liturgicznego im. św. Benedykta w Chorzowie, z którym dokonał nagrania „Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP” dla katolickiego tygodnika „Gość Niedzielny”. Jest aktywnym uczestnikiem licznych kursów interpretacji muzyki organowej i klawesynowej prowadzonych przez wybitnych wirtuozów i pedagogów. Prowadzi czynną działalność na polu muzyki kościelnej jako dyrygent. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju oraz poza jego granicami (Holandia, Niemcy, Czechy, Norwegia, Austria). Kontynuuje studia klawesynu w Instytucie Muzyki Dawnej Hochschule für Musik FRANZ LISZT Weimar (Niemcy) oraz w Instytucie Muzyki Kościelnej tej uczelni. Jest redaktorem muzyki organowej i kościelnej w wydawnictwie Bärenreiter w Kassel.

Dyrektor Artystyczny Festiwalu  |  prof. Roman Perucki
Przygotowanie organów  |  Michał Klepacki
Prowadzenie koncertów  |  Konrad Mielnik
Rejestracja koncertów  |  Tomasz Rozpędowski