18. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”

Tomasz Adam Nowak

William Byrd – The Queen’s Alman
Georg Friedrich Händel – Chaconne G-Dur HWV 435
Johann Christoph Friedrich Bach – Allegretto con Variazioni über Ah, vous dirai-je maman

Giovanni Morandi
Introduzione, Tema con Variazioni e Finale
(con l’imitazione die Piena Orchestra)
Introduzione e Tema
Imitazione del Clarinetto
Imitazione di Flauti e Fagotto
Imitazione delle Viole
Imitazione de’Campanelli
Imitazione del Flauto Piccolo
Finale: Imitazione di una Musica Militare

Franz Liszt
Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen
Praeludium für Orgel nach J. S. Bach’s Cantate

Johannes Brahms
Wariacje na temat Haydna op. 56
(transkrypcja organowa T.A. Nowak)
Chorał Św. Antoniego

Tomasz A. Nowak – Improwizacja na podany temat

Malownicza Jastrzębia Góra oddalona od centrów kultury i ekonomiczno-gospodarczych, dzięki organizacji Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego „Słowo i muzyka u Jezuitów” stała się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury muzycznej, którego centrum stanowi jastrzębiogórski Kościół pw. św. Ignacego Loyoli, w którym odbywają się koncerty Festiwalu. Organizowane występy organowe mają zachęcić wielopokoleniowe rodziny do obcowania z kulturą wysoką. Sprzyjają temu zróżnicowany repertuar, jak i wstęp wolny na wszystkie koncerty festiwalowe.
Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów” stanowi nie tylko istotny wkład w rozwój narodowej kultury na terenie Polski, ale jest również znaczącym forum wymiany kontaktów pomiędzy artystami z krajowych i zagranicznych ośrodków muzycznych, co owocuje wzrostem znaczenia kultury polskiej w Europie Zachodniej. Udział w koncertach wybitnych autorytetów – artystów różnych wyznań, narodowości, prezentujących zróżnicowane praktyki wykonawcze, daje możliwość prezentacji muzyki organowej w ciekawy i oryginalny sposób.
Festiwal „Słowo i muzyka i Jezuitów” w Jastrzębiej Górze (współorganizowany przez Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku) towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie. Jezuicki festiwal ma już swoją tradycję i wierną publiczność koncertową.

Tomasz Adam Nowak ukończył z wyróżnieniem studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Joachima Grubicha w 1987 roku. Współpracy ze znakomitym pianista-pedagogiem Kajetanem Mochtakiem podczas studiów warszawskich zawdzięcza artysta decydujące dla artystycznego rozwoju impulsy. Dalsze studia organowe kontynuował w Monachium u Franza Lehrndorfera, Amsterdamie u Ewalda Kooimana oraz w Paryżu u Marie-Claire Alain. Ukończył tez studia muzyki kościelnej w Wyższej Szkole Muzycznej w Essen. Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych w Budapeszcie, Kamieniu Pomorskim, Lüneburgu, Berlinie, Wiesbaden, oraz - jako jedyny Polak w ponad 50-letniej historii konkursu – zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Organowej w Haarlem w Holandii. Koncertuje w większości krajów europejskich. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia oraz niemieckich rozgłośni radiowych, jak tez nagrań płyt kompaktowych. W latach 1994-2018 wykonał w Niemczech, w cyklu koncertów, ośmiokrotnie wszystkie dzieła organowe J.S. Bacha. W 2001 roku utrwalił komplet tych dziel na 12 płytach kompaktowych. Jest profesorem organów i improwizacji w Wyższej Szkole Muzycznej w Detmold. profesorem wizytującym Warszawskiego Universytetu Muzycznego im. Fr. Chopina, jak też organistą tytularnym w kościele św. Lamberta w Münster (Westfalia). Prowadzi międzynarodowe kursy z zakresu interpretacji i improwizacji organowej. Jako solista współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi Europy.

Dyrektor Artystyczny Festiwalu  |  prof. Roman Perucki
Przygotowanie organów  |  Michał Klepacki
Prowadzenie koncertów  |  Konrad Mielnik
Rejestracja koncertów  |  Tomasz Rozpędowski