18. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”

Paolo Bougeat

Dietrich Buxtehude – Toccata F-dur BuxWv 157
Jan Sebastian Bach – Liebster Jesu, wir sind hier
Jan Sebastian Bach – Fuga D-dur BWV 576
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Preludium i fuga c-moll
Jan Sebastian Bach – Partita nr 4 BWV 828: Sarabande – Gigue
Vincenzo Petrali – Sonata finale in re maggiore
Johannes Brahms – Preludium i fuga g-moll
Paolo Bougeat – Fugue sur les jeux d’anches

Malownicza Jastrzębia Góra oddalona od centrów kultury i ekonomiczno-gospodarczych, dzięki organizacji Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego „Słowo i muzyka u Jezuitów” stała się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury muzycznej, którego centrum stanowi jastrzębiogórski Kościół pw. św. Ignacego Loyoli, w którym odbywają się koncerty Festiwalu. Organizowane występy organowe mają zachęcić wielopokoleniowe rodziny do obcowania z kulturą wysoką. Sprzyjają temu zróżnicowany repertuar, jak i wstęp wolny na wszystkie koncerty festiwalowe.
Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów” stanowi nie tylko istotny wkład w rozwój narodowej kultury na terenie Polski, ale jest również znaczącym forum wymiany kontaktów pomiędzy artystami z krajowych i zagranicznych ośrodków muzycznych, co owocuje wzrostem znaczenia kultury polskiej w Europie Zachodniej. Udział w koncertach wybitnych autorytetów – artystów różnych wyznań, narodowości, prezentujących zróżnicowane praktyki wykonawcze, daje możliwość prezentacji muzyki organowej w ciekawy i oryginalny sposób.
Festiwal „Słowo i muzyka i Jezuitów” w Jastrzębiej Górze (współorganizowany przez Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku) towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie. Jezuicki festiwal ma już swoją tradycję i wierną publiczność koncertową.

Paolo Bougeat urodził się w we włoskim mieście Aosta w 1963 roku. Uczęszczał do Konserwatorium im. Giuseppe Verdiego w Torino, gdzie otrzymał trzy dyplomy – z organów, kompozycji organowych oraz klawesynu. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich dotyczących okresu średniowiecza, romantyzmu, a także francuskiego repertuaru organowego. Działalność artystyczną rozpoczął w 1981 roku i do tej pory zagrał ponad 500 koncertów we Włoszech, w wielu innych europejskich krajach oraz USA. Jest również bardzo aktywnym kompozytorem (zdobywcą wielu nagród na międzynarodowych konkursach), który w swojej twórczości szczególnie miejsce poświęca kompozycjom organowym. Jego dzieła wydawane są przez Ediziono Carrara of Bergamo.
Jest aktywnym organistą, klawesynistą oraz pedagogiem – naucza organów oraz kompozycji organowych w Higher Institute of Musical Studies of the Aosta Valley. W latach 2016 i 2017 był pedagogiem podczas kursów mistrzowskich Early Music School w Magnano. Działalność muzyczną i dydaktyczną łączy z działalnością badawczą z zakresu muzykologii.
Paolo Bougeat jest autorem dwóch książek: „Organy w Katedrze w Aosta 1902-2002” i „Organy w Dolinie Aosty” o najciekawszych instrumentach regionalnych. Interesuje się nowymi kontekstami sztuki organowej oraz teoriami na temat budowy i typologii współczesnych organów piszczałkowych. Nadzorował projekty nowych organów (zwłaszcza od strony brzmieniowej) w Arnad i Courmayeur, a także nowopowstałego instrumentu w Saint-Vincent ukończonego w 2017 roku.

Dyrektor Artystyczny Festiwalu  |  prof. Roman Perucki
Przygotowanie organów  |  Michał Klepacki
Prowadzenie koncertów  |  Konrad Mielnik
Rejestracja koncertów  |  Tomasz Rozpędowski