18. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”

Johannes Skudlik
Program:
Johann Sebastian Bach
Concerto nach Marcello d-moll BWV 974
Allegro, Adagio, Presto
Johann Sebastián Bach
Air aus der 3. Orchestersuite (transkrypcja Sigfrid Karg-Elert)
Vincent Dubois
Toccata aus: 12 pièces pour grand orgue
In paradisum aus: 12 pièces nouvelles
Léon Boëllmann
Suite gothique
Introduction-Choral, Menuet gothique, Prière à Notre Dame, Toccata
Wolfgang Amadeus Mozart
Andante KV 616 für eine Walze in eine kleine Orgel
Isaac Albeniz
Suite española op.47
Charles-Marie Widor
Toccata aus: 5. Symphonie
Johannes Skudlik urodził się w Monachium, dorastał w Barcelonie. Grę na organach, muzykę liturgiczną studiował na monachijskim Uniwersytecie Muzycznym. Prywatne lekcje dyrygentury pobierał u Eugena Jochuma i Claudio Abbado. Jako organista koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, w USA i w Azji: Tokio, Boston (Uniwersytet Harvarda). Występował również w salach koncertowych w Monachium, Berlinie, Kolonii, Essen, Gdańsku (Polska Filharmonia Bałtycka), Hong Kongu, St. Petersburgu. Ponadto koncertował w katedrach w Monachium, Kolonii, Trier, Londynie - Westminster, Sevilli, Salamance, Paryżu (Notre Dame i Katedra św. Bartłomieja). Występował również w Weronie, Zurychu, Kopenhadze i w Palermo. Jako dyrygent i solista współpracuje z Munich Symphony Orchestra, Münchner Rundfunkorchester, Orchestra of the Age of Enlightenment, Orchestra Symphony Prague oraz Münchener Bach-Chor. W swoim bogatym dorobku artystycznym posiada ponad 30 nagrań płytowych oraz nagrania radiowe i telewizyjne (RIAS Berlin, WGBH Radio Boston, RAI tre, TVP, Bayerische Rundfunk). Na szczególną uwagę zasługuje jego nagranie Requiem Verdiego i Elijah Mendelssohna z Landsberg Oratorio Choir oraz muzykami Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks. Johannes Skudlik jest założycielem i dyrektorem artystycznym Euro-Via Festival, Landsberger Konzerte oraz Bayerische Orgelsommer.
Malownicza Jastrzębia Góra oddalona od centrów kultury i ekonomiczno-gospodarczych, dzięki organizacji Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego „Słowo i muzyka u Jezuitów” stała się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury muzycznej, którego centrum stanowi jastrzębiogórski Kościół pw. św. Ignacego Loyoli, w którym odbywają się koncerty Festiwalu. Organizowane występy organowe mają zachęcić wielopokoleniowe rodziny do obcowania z kulturą wysoką. Sprzyjają temu zróżnicowany repertuar, jak i wstęp wolny na wszystkie koncerty festiwalowe.
Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów” stanowi nie tylko istotny wkład w rozwój narodowej kultury na terenie Polski, ale jest również znaczącym forum wymiany kontaktów pomiędzy artystami z krajowych i zagranicznych ośrodków muzycznych, co owocuje wzrostem znaczenia kultury polskiej w Europie Zachodniej. Udział w koncertach wybitnych autorytetów – artystów różnych wyznań, narodowości, prezentujących zróżnicowane praktyki wykonawcze, daje możliwość prezentacji muzyki organowej w ciekawy i oryginalny sposób.
Festiwal „Słowo i muzyka i Jezuitów” w Jastrzębiej Górze (współorganizowany przez Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku) towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie. Jezuicki festiwal ma już swoją tradycję i wierną publiczność koncertową.
Dyrektor Artystyczny Festiwalu | prof. Roman Perucki
Przygotowanie organów | Michał Klepacki
Prowadzenie koncertów | Konrad Mielnik
Rejestracja koncertów | Tomasz Rozpędowski
Wszystkie nadchodzące koncerty w ramach festiwalu TUTAJ
Współorganizacja:
Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra
Parafia św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze
Informacje o wydarzeniu
Data wydarzenia | środa, 2/08/2023, 20:00 |
Cena | Wstęp wolny |
Miejsce | Kościół św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze |
Kategorie | Wydarzenia Filharmonii, Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów” w Jastrzębiej Górze, Koncert kameralny, Recital organowy |