18. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”

Josef Miltschitzky
Suzanne Jutz-Miltschitzky – sopran

Program:

Dietrich Buxtehude

Praeludium in C BuxWV 136                      

Arnolt Schlick

Christe                                                               

Heinrich Schütz

Bringt her dem Herren*

Johann Gottfried Walther

Herr, Jesus Christ, Dich zu uns wend  [5 Versetten]

Carl Philipp Emanuel Bach

Fuga I a 2 Wq 119/2 (H 99)

Johann Ludwig Krebs

Wie schön leuchtet der Morgenstern à 2 Claviere è Pedale

P. Aemilian Rosengart

Allegro                                                                               

Notenbuch des Honorat Reich OSB        

Guique la reconaissante [Gauthier]

MO 1037

Matthias Crudeli

Salve Regina â Canto Solo e Organo Solo

Passau 1749                                                                                                                                    

Joseph Gabriel Rheinberger

aus: Zwölf Fughetten strengen Stils für die Orgel op. 123b:

Nr. 4 [in f-Moll]                                                              

Nr. 6 [in E-Dur]                                                

 „Vater unser”  (Friedrich Dornbusch) op. 157, 4

Teofil Klonowski

Praeludium                                                                      

Jȯzef Surzyński

Przygrywka chorałowa                                                

Johann Sebastian Bach

Fantasia sopra: Christ lag in Todesbanden BWV 695

Fuge in c über ein Thema von Giovanni Legrenzi BWV 574

Josef Edwin Miltschitzky – urodził się w 1958 roku. Studiował organy i muzykę liturgiczną  w Wyższej Szkole Muzyki i Teatru w Monachium pod kierunkiem Haralda Fellera oraz Klemensa Schnorra. Jest ponadto absolwentem Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium, gdzie studiował muzykologię, historię sztuki oraz literaturę niemiecką. Od roku 1983 jest organistą w przyklasztornej Bazylice w Ottobeuren, gdzie przeprowadza regularne przeglądy historycznych organów zbudowanych w XVIII w.  przez Karla Josepha Riepp’a. Zajmuje się również parafialnym archiwum muzycznym. Dodatkowo Josef Edwin Miltschitzky jest odpowiedzialny za organizację recitali organowych, seminariów i sympozjów. Koncertował w większości państw europejskich m.in.: Belgii, Niemczech, Anglii, Francji, Włoszech czy Hiszpanii. Oprócz działalności muzycznej Artysta zajmuje się nauką języków obcych (w tym np. francuskiego, węgierskiego i tureckiego), a jego hobby to przeróżne zagadnienia z zakresu historii sztuki.

Susanne Jutz-Miltschitzky urodziła się w Monachium. Edukację muzyczną rozpoczęła w 1971 roku od nauki gry na fortepianie, a już w 1979 roku zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie pianistycznym organizowanym przez Dom Fortepianowy im. Karla Langa w Monachium. Była laureatką tegoż konkursu kolejno w latach 1980-1981. Uczęszczała równolegle do szkoły średniej i na lekcje w Akademii Muzycznej w Monachium u boku prof. Herberta Spitzenbergera, gdzie następnie rozpoczęła studia wyższe. Uzyskała dyplom w 1988 roku i kontynuowałą naukąę w klasie mistrzowskiej prof. Klausa Schilde, którą ukończyła w 1991 roku. Koncertowała we Włoszech, Luksemburgu i Francji oraz w wielu inych krajach europejskich. Susanne Jutz – Miltschitzky jest także akompaniatorką fortepianową „Münchner Frauenchor” i pianistką salonowej orkiestry „Rosenkavaliere. Dodatkowo artystka wstępuje jako sopranistka m.in. w Bazylice Ottobeuren, jest także członkinią barokowego zespołu „Consortium suevicum”. W jej repertuarze sopranowym znajdują się kompozycje z czasów wczesnego baroku aż do muzyki współczesnej, interesuje ją zwłaszcza repertuar muzyki sakralnej (msze, nieszpory, kantaty, Stabat Mater). Jako solistka występowała z recitalami w katedrach w Maladze, Brukseli, Hasselt, Poitiers, Tarragonie, Narbonie, Pradze, Spoleto, Oliwie, Olsztynie i wielu innych znaczących kościołach. Zajmuje się także pracą dla radia, nagraniami płytowymi oraz partyturami muzycznymi.

Malownicza Jastrzębia Góra oddalona od centrów kultury i ekonomiczno-gospodarczych, dzięki organizacji Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego „Słowo i muzyka u Jezuitów” stała się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury muzycznej, którego centrum stanowi jastrzębiogórski Kościół pw. św. Ignacego Loyoli, w którym odbywają się koncerty Festiwalu. Organizowane występy organowe mają zachęcić wielopokoleniowe rodziny do obcowania z kulturą wysoką. Sprzyjają temu zróżnicowany repertuar, jak i wstęp wolny na wszystkie koncerty festiwalowe.
Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów” stanowi nie tylko istotny wkład w rozwój narodowej kultury na terenie Polski, ale jest również znaczącym forum wymiany kontaktów pomiędzy artystami z krajowych i zagranicznych ośrodków muzycznych, co owocuje wzrostem znaczenia kultury polskiej w Europie Zachodniej. Udział w koncertach wybitnych autorytetów – artystów różnych wyznań, narodowości, prezentujących zróżnicowane praktyki wykonawcze, daje możliwość prezentacji muzyki organowej w ciekawy i oryginalny sposób.
Festiwal „Słowo i muzyka i Jezuitów” w Jastrzębiej Górze (współorganizowany przez Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku) towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie. Jezuicki festiwal ma już swoją tradycję i wierną publiczność koncertową.

Dyrektor Artystyczny Festiwalu  |  prof. Roman Perucki
Przygotowanie organów  |  Michał Klepacki
Prowadzenie koncertów  |  Konrad Mielnik
Rejestracja koncertów  |  Tomasz Rozpędowski

Wszystkie nadchodzące koncerty w ramach festiwalu TUTAJ

parafia-jastrzebiagora.pl

Współorganizacja:

Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra
Parafia św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia sobota, 5/08/2023, 20:00
Cena Wstęp wolny
Miejsce Kościół św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów” w Jastrzębiej Górze, Koncert kameralny, Recital organowy